Dania i Szewcja oraz ich bliźniaki – miasta Helisngor i Helsingborg

Dania i Szewcja oraz ich bliźniaki – miasta Helisngor i Helsingborg

Wspaniałym pomysłem na niecodzienny wyjazd, jest podróż promem przez cieśninę Sund, oddzielającą Danię od Szwecji. W jej północnej części położone są dwa bardzo podobne miasta: Helisngor w Dani i Helsingborg w Szwecji.

Pierwsze z nich charakteryzuje niska, kolorowa zabudowa oraz portowy klimat. Przez centrum prowadzą deptaki, będące rajem dla kupujących (sklepy, cukiernie), jednak więcej uroku mają w sobie przecinające je wąskie przecznice, gdzie można podziwiać kwieciste balkony i zasiąść w jednej z licznych kawiarenek i restauracji. W mieście działają małe butikowe hotele o rodzinnym klimacie. Nad miastem góruje wieża gotyckiej katedry św. Olafa, która posiada piękne renesansowe freski oraz XVII wieczne organy wydobywające zachwycające dźwięki. Kulturalną częścią miasta stały się dawne stocznie, nowoczesne szklane budynki zamontowane zostały w dokach, gdzie obecnie znajdują się muzea. Ta część miasta nazwana została Kulturhavn, czyli Port Kultury.

Największą turystyczną atrakcją duńskiego Helsingor jest potężna twierdza Kronborg, gdzie Szekspir umieścił akcję Hamleta. Tuż przed zamkiem stoi pomnik Ogiera Duńczyka – drzemiącego rycerza, który jak głosi legenda obudzi się, gdy państwu duńskiemu będzie grozić niebezpieczeństwo, by je uratować. W zamku obecnie mieści się Muzeum Morskie z licznymi modelami statków i okrętów. Dla zwiedzających udostępnione są także królewskie komnaty oraz licząca ponad 60 mkw sala balowa. Na obronnych murach wciąż stoją zabytkowe armaty ze stosem kamiennych kul. Bilety na zamek kosztują od 25 do 90 duńskich koron (1 korona = 50 gr). Z tego miejsca doskonale widać Helsingborg i sunące naprzeciwko siebie promy, które co 20 minut zapewniają mieszkańcom połączenie. Koszt przeprawy promowej samochodu z pasażerami kosztuje 45 euro.

Po szwedzkiej stronie największą uwagę przykuwają wieże ratusza w centrum miasta, oraz dawnego Zamku Karnen, gdzie dziś znajduje się zielony park. Nieopodal możemy podziwiać średniowieczny kościół Sankt-Marien-Kirche. Prawdziwą wisienką na torcie jest położony pośród biurowców, drewniany wiatrak z otaczającymi go domkami krytymi strzechą. Ten niewielki fragment miasta jest uroczy i niezwykle sielski, jak na polskiej wsi.na obrzeżach miasta znajduje się słynne w całej Skandynawii uzdrowisko Ramlosa, słynące z leczniczej wody mineralnej. Walutą jest szwedzka korona warta 44 gr. (czytaj również lotniczelinie.net)

Do Danii dostaniemy się samochodem przez Niemcy, możemy też wybrać lot do Kopenhagii, a stamtąd już promem do bliźniaczych miast. Porty lotnicze w Gdańsku, Katowicach, czy Modlinie oferują bardzo szeroką ofertę tanich biletów lotniczych do Kopenhagi, w cenach od 69 zł w jedną stronę. Najdroższą częścią podróży jest nocleg, bowiem ceny w skandynawskich hotelach są wysokie i rozpoczynają się od 200 zł za osobę.

Dodaj komentarz