Kraków jest jednym z najpiękniejszych i najpopularniejszych miast w Polsce. Może pochwalić się pięknymi zabytkami i wieloma atrakcjami. Jednak będąc w Krakowie warto zwiedzić również inne miejsca Małopolski. Co zwiedzić w okolicach Krakowa? Wybierzmy się na wycieczkę za granice dawnej stolicy Polski, by poznać ciekawe miejsca poza miastem!
Ojcowski Park Narodowy
Pomiędzy Krakowem a Częstochową leży Wyżyna Krakowsko-Częstochowska. Będąc w Krakowie warto więc odwiedzić jej najbardziej urozmaiconą i najcenniejszą przyrodniczo krainę. Chodzi oczywiście o Ojcowski Park Narodowy. Jego największą atrakcją jest różnorodność ukształtowania występujących skał. Fantazyjne kształty przyczyniły się do nadania skałom ciekawych nazw, m.in.: Igła Deotymy, Skamieniały Wędrowiec, Brama Krakowska czy Rękawica. Najsłynniejszą skałą Ojcowskiego Parku Narodowego jest jednak Maczuga Herkulesa, o której każdy z nas na pewno słyszał. Warto tutaj zwiedzić również jaskinie i groty, które są schronieniem dla wielu gatunków nietoperzy. Sylwetka nocka orzęsionego znajduje się w herbie Ojcowskiego Parku Narodowego. Do najsłynniejszych należy Jaskinia Łokietka, zwana też Królewską. Jest ona położona na stokach Góry Chełmowej (478 m n.p.m.). Legenda wiąże jej nazwę z królem Władysławem Łokietkiem, który ponoć ukrywał się w niej przed ścigającymi go wojskami króla czeskiego Wacława.
Co zwiedzić w okolicach Krakowa będąc na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego?
Koniecznie musisz odwiedzić Ojców! Historia wsi sięga czasów panowania Piastów. Na skale ponad centrum miejscowości wznosi się fragment zamku Kazimierza Wielkiego. W dawnym parku zdrojowym u stóp Góry Zamkowej zachowały się drewniane wille w stylu ojcowskim. Warto tutaj zajrzeć i poczuć klimat dawnych czasów. Najokazalszy jest hotel Pod Kazimierzem pełniący dzisiaj funkcję siedziby dyrekcji Ojcowskiego Parku Narodowego. Dawny hotel Pod Łokietkiem jest obecnie siedzibą muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego. Możesz tam podziwiać liczne eksponaty geologiczne i paleontologiczne z obszaru parku. Znajdują się wśród nich charakterystyczne skały, takie jak wapienie uławicone i skaliste, margle, gliny, buły krzemienne i lessy. W niektórych z nich znajdują się odciski i odlewy zwierząt jurajskich – możemy zobaczyć ramienionogi, gąbki, jeżowce, ślimaki, małże czy amonity. W muzeum wykonano tez rekonstrukcję wnętrza jaskini, w której możemy poczuć się jak w prawdziwej grocie.
Najcenniejszą pamiątką historyczną Ojcowskiego Parku Narodowego jest Zamek Pieskowa Skała. Znajduje się on w Pieskowej Skale – południowym krańcu rozległej wsi Sułoszowa. Zamek w stylu renesansowym zachwyca swoim wyglądem, a z bastionu możemy podziwiać cudowne widoki!
Zastanawiasz się, co zwiedzić w okolicach Krakowa poza Ojcowskim Parkiem Narodowym?
Warto odwiedzić również Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie. Jest to rozległy obszar na krawędzi Wyżyny Olkuskiej. Potoki wyrzeźbiły w wapiennych skałach malownicze doliny: Eliaszówki, Racławki, Szklarki, Będkowską, Kobylańską, Bolechowicką i Kluczwody. Wapienny ostaniec Grodzisko wznoszący się na wysokość 512,8 m n.p.m. jest najwyższym punktem całej Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Do najpiękniejszych miejsc należy monumentalna Brama Bolechowicka, którą koniecznie musisz zobaczyć. Do atrakcji należą udostępnione do zwiedzania jaskinie Wierzchowska Górna i Nietoperzowa.
W Czernej ponad wąwozem potoku Eliaszówki wznoszą się zabudowania klasztoru Karmelitów Bosych. Klasztor został ufundowany w 1631 roku przez Agnieszkę z Tęczyńskich Firlejową. W klasztorze znajduje się także muzeum, gdzie zgromadzono pamiątki związane z działalnością i życiem św. Rafała Kalinowskiego.
Warto zajrzeć również do Krzeszowic. Świadectwem tutejszych uzdrowiskowych tradycji jest wybudowany w latach 1783-1786 pałacyk Vauxhall. Niegdyś było to centrum życia towarzyskiego. Na wzgórzu wznosi się pałac Potockich zbudowany w latach 1850-1858 w stylu neorenesansowym. Widok na pałac od strony parku sprawia niesamowite wrażenie, a sam budynek nadaje oryginalności otoczeniu.
Budowlą, którą koniecznie musisz zobaczyć jest Zamek Tenczyn na Zamkowej Górze – najwyższym wzniesieniu Garbu Tenczyńskiego (411 m n.p.m.). Zamek był rezydencją Tęczyńskich, herbu Topór. Z zamkiem powiązanych jest kilka legend, w tym jedna opowiada o ukrytym w lochach skarbie. Podobno skarb można zabrać z zamku tylko jeden dzień w roku. Kto wie, czy w tej legendzie nie ma ziarna prawdy? Tak czy inaczej jest to bez wątpienia miejsce, które warto zobaczyć.
Wieliczka
W okolicach Krakowa znajduje się wszystkim znana – chociażby ze słyszenia Wieliczka. Jest ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od XIII wieku miejscowość rozwijała się jako ośrodek wydobywczy. Tam właśnie znajduje się słynna kopalnia soli. Trasa turystyczna o długości 3,5 km to fragment 300 km wyrobisk kopalni. Obejmuje komory, pochylnie i chodniki eksploatowane od XVII do XIX wieku. Najpiękniejszym obiektem jest kaplica św. Kingi. Do atrakcji na powierzchni należy Zamek Żupny, średniowieczna baszta oraz barokowa kaplica Morsztynów w kościele św. Klemensa. Koniecznie musisz zobaczyć też kościół św. Franciszka z pierwszej połowy XVII wieku – sanktuarium Matki Boskiej Księżnej Wieliczki.
Jeśli zastanawiasz się, co zwiedzić w okolicach Krakowa, powyższe propozycje powinny ułatwić ci wybór. Kraków, choć piękny i pełen atrakcji ma tez wiele ciekawych miejsc wokół siebie. Wybierając się do dawnej stolicy Polski warto pojechać trochę dalej, by poznać wspaniałe zabytki i wytwory natury.
Kraków jest super miejscem na weekendowy wypad – jeżdżę od kilku lat i jeszcze mi się nie znudził. Mam tam swoje ulubione miejsca – między innymi Trattorię Venezia – pyszne włoskie jedzenie