Stare Miasto
Zespół Starego i Nowego Miasta w Toruniu znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Gród zamieszkiwali Krzyżacy w 1. Połowie XIII wieku. Po pokoju toruńskim w 1466 roku miasto znalazło się w granicach Polski. Dzisiaj Toruń jest pełen ciekawostek na temat dawnych dziejów. Jesteś miłośnikiem historii i zastanawiasz się, co zwiedzić w Toruniu? Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze atrakcje historyczne.
Stare Miasto to obowiązkowy punkt, nie można go ominąć zwiedzając Toruń. Centrum Starego Miasta to zbudowany pod koniec XIV wieku gotycki ratusz na Rynku Staromiejskim. Przez kilkaset lat, jakie upłynęły od jego budowy, został podwyższony o piętro. Otrzymał też manierystyczne i barokowe elementy wystroju. Charakterystyczny wygląd wieży pozbawionej hełmu to efekt pożaru w 1703 roku. W salach ratusza mieści się Muzeum Okręgowe, które koniecznie musisz odwiedzić. Przy ratuszy znajduje się fontanna, której ozdoby przypominają legendę o flisaku. Iwo – tak podobno brzmiało imię flisaka – oswobodził niegdyś miasto od żab.
W narożniku rynku na wprost wylotu ulicy Szewskiej spotkamy… psa Filusia, z kapeluszem w zębach. Podobno czeka na swojego właściciela, profesora Filutka, który oparł o lampę swój parasol. W rzeczywistości to upamiętnienie Zbigniewa Lengrena, autora rysowanych historyjek o Filutku. Co zwiedzić w Toruniu poza Starym Miastem? Jeszcze wiele atrakcji historycznych przed Tobą!
W gotyckim pofranciszkańskim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny znajduje się Mauzoleum Anny Wazówny, siostry króla Zygmunta III Wazy. Potężna świątynia ma 60 m długości, a sklepienie jest zawieszone 27 metrów ponad poziomem posadzki. W kościele zachowały się cenne gotyckie freski, a wyposażenie pochodzi głównie z XVII i XVIII wieku.
Warta zwiedzenia w Toruniu jest również katedra świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty z XIII wieku. Jest ona zwana też katedrą Janów i jest najstarszą świątynią Torunia. W ciągu swej ponad 750-letniej historii była wielokrotnie rozbudowywana. W XV wieku, po katastrofie budowlanej, otrzymała też nową wieżę. Zamontowano w niej w 1500 roku dzwon o średnicy 2,17 metra, który ze względu na donośny dźwięk nazwano Tubą Bożą – Tuba Dei. Gotyckie wnętrze ozdabia barokowe wyposażenie.
Co zwiedzić w Toruniu w następnej kolejności?
Warto zapoznać się nieco z miejscami związanymi z Mikołajem Kopernikiem. Urodził się on w Toruniu i był związany z miastem przez pierwsze 18 lat życia. W katedrze zachowała się chrzcielnica, w której w 1543 roku Mikołaj Kopernik przyjął chrzest. Przy wieży ratuszowej znajduje się XIX-wieczny pomnik uczonego. Dom rodzinny Mikołaja Kopernika – dwie gotyckie kamieniczki – znajduje się przy ulicy, której patronuje. Dzisiaj mieści się w nim muzeum, które warto odwiedzić. W sąsiedztwie budynków uniwersytetu na plantach znajduje się fontanna Cosmopolis, upamiętniająca Mikołaja Kopernika. Jej główna dysza w środku symbolizuje Słońce, a 6 okręgów z dysz wodnych to orbity planet.
Planetarium toruńskie w pewnym stopniu upamiętnia wielkiego astronoma. Odbywają się tam astronomiczne seanse. Koniecznie musisz wybrać się na jeden z nich, będąc w Toruniu. Dzięki specjalnej aparaturze wyświetlane są fantastyczne pokazy, opowiadające o wielkości i budowie Wszechświata. Poznasz najbardziej popularne na niebie gwiazdozbiory oraz zgłębisz tajemnice planet i galaktyk. Siedząc wygodnie w fotelu nad twoja głowa pojawia się tysiące gwiazd i kosmiczne animacje. Wszystko dopełnione jest opowieścią narratora i muzyką, która pozwala na odprężenie i przeniesienie się w kosmiczny świat. Seans trwa około 40 minut. Nie zajmie ci więc bardzo dużo czasu, a wrażenia będą niezapomniane!
Nowe Miasto
Czas przejść do Nowego Miasta. Jego centrum zajmuje Rynek Nowomiejski. Na placu wznosi się XIX-wieczny neoromański dawny zbór ewangelicki, zbudowany na murach rozebranego ratusza. W północno-wschodnim narożniku rynku stoi monumentalny kościół św. Jakuba. Posiada on charakterystyczną wysoką wieżę przykrytą podwójnym, tzw. siodłowym dachem.
Jeśli czujesz niedosyt i nadal zastanawiasz się co zwiedzić w Toruniu powinieneś obejrzeć średniowieczne mury obronne. Duży zespół murów zachował się do dzisiaj i nadają one cudownego klimatu miejscom, w których się znajdują. Najdłuższy odcinek z bramami miejskimi i basztami rozciąga się wzdłuż Wisły. Wzdłuż murów ciągnie się Bulwar Filadelfijski, nadwiślańska promenada. W zachodniej części tego ciągu muru zwraca uwagę baszta Krzywa Wieża. Ciekawostka jest, że wierzchołek 15-metrowej wieży jest odchylony o 1,5 metra od podstawy.
Na koniec mamy coś dla amatorów słodkości. Co zwiedzić w Toruniu, by rozkoszować się cudownym smakiem? Oryginalne toruńskie pierniki od dawna zdobywają serca turystów. W połowie XVIII wieku otwarta została manufaktura piernikarska Gustawa Weesego, której tradycje przejęła Fabryka Cukiernicza „Kopernik”. Na ul. Małe Garbary znajduje się pierwotna siedziba manufaktury, gdzie zachował się stary piec. Żywe Muzeum Piernika powstało współcześnie i utrwala tradycje, organizując pokazy przygotowywania ciasta i wypieku. Idealne połączenie przyjemnego z pożytecznym!
Jak widzisz, Toruń ma do zaoferowania wiele atrakcji. Jeżeli nie wiedziałeś do tej pory, co zwiedzić w Toruniu – powyższe propozycje powinny ułatwić ci wybór.