Top 5 najpiękniejszych polskich miast

Top 5 najpiękniejszych polskich miast

Weekendowe wyjazdy to doskonały czas na zwiedzenie polskich miast, które mają nam wiele do zaoferowania – poprzez atrakcje turystyczne, kulturalne i sportowe. Poznajcie 5 najciekawszych polskich miejscowości, które warto odwiedzić przy najbliższej okazji.

Bydgoszcz

Jedno z najbardziej niedocenianych polskich miast, które w ostatnich latach naprawdę wypiękniało. Położone nad rzeką Brdą, przy której urzeka odrestaurowana Wyspa Młyńska. W Bydgoszczy odbywa się wiele imprez kulturalnych, a do najpopularniejszych należą Bydgoszcz Jazz Festival, Bydgoski Festiwal Muzyczny, Mistrzostwa Świata w Przechodzeniu przez Rzekę oraz Ster na Bydgoszcz.

Sandomierz

Ze względu na swoje niezwykle urokliwe położenie, bardzo często nazywany jest “małym Rzymem”. To prawdziwą perłą na mapie województwa świętokrzyskiego i kusi licznymi zabytkami, takimi jak obiekty sakralne, zamek królewski czy historyczne nekropolie. Wiele atrakcji sprawia, że miasto z roku na rok przyciąga coraz większe rzesze turystów. W ostatnich latach stało się bardziej popularne za sprawą lubianego serialu „Ojciec Mateusz”.

Zamość

Mało kto wie, że rynek tego miasta został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nazywane “perłą renesansu” oraz “Padwą północy”, co odwołuje się do włoskiego charakteru zabudowy. Malownicze widoki dostarczają przyjemnych dla oka wrażeń. Miasto to jest uznawane za idealne pod względem architektonicznej budowy. W przeszłości było prywatną twierdzą Zamoyskich, a dziś chętnie przyjmuje turystów z całego świata.

Toruń

Z powodzeniem reprezentuje województwo kujawsko-pomorskie, a wszystkim Polakom kojarzy się z Mikołajem Kopernikiem, piernikami oraz zakonem krzyżackim. W Toruniu warto odwiedzić planetarium oraz Muzeum Piernika. Podczas wizyty w tym mieście dobrym pomysłem jest wzięcie udziału w słodkiej lekcji muzealnej, gdzie mamy możliwość spróbowania i przygotowania własnych pierników.

Kazimierz Dolny

Zbudowany w czasach renesansu, zachwyca kamienicami oraz spichlerzami. Zwiedzanie Kazimierza Dolnego należy rozpocząć na rynku, gdzie największą uwagę przykuwają dwie kamienice. Zazwyczaj ich styl wykonania kojarzy się bardziej z włoskim renesansem niż małopolskim miasteczkiem. Podczas wizyty w tym mieście nie obejdzie się także bez spaceru na Górę Trzech Krzyży i wyprawy na zamek.

Polskie miasta oferują znacznie więcej, niż z pozoru może się wydawać. Weekend spędzony w ramach jednej z powyższych propozycji z pewnością okaże się doskonałym wyborem.

1 Comment

  1. Ciekawa lista tych pięciu najpiękniejszych polskich miast, jest co zwiedzać, szczególnie w Sandomierzu mała mieścina, ale bardzo ciekawa! Nie zapominajmy też o naszych głównych perełkach Kraków / Wrocław!
    Dziękuje za artykuł i czekam na więcej!

Dodaj komentarz