Półwysep Helski
Półwysep Helski sięga 34 km w głąb Bałtyku, a jego szerokość w wielu miejscach nie przekracza 300 metrów. Odcina od wód Bałtyku akwen Zatoki Puckiej, którą Kaszubi nazywają Małym Morzem w odróżnieniu od otwartego morza, nazywanego Wielkim Morzem. Półwysep Helski jest pełen atrakcji, więc jeśli zastanawiasz się, gdzie pojechać na wakacje w Polsce to właśnie może być idealne miejsce. Poznaj najciekawsze miejscowości tego rejonu.
Jastarnia
Jastarnia to stolica najwęższej gminy w Polsce. Zajmuje środkową część Mierzei Helskiej i ma w najszerszym miejscu tylko ok. 1200 m, a w najwęższym zaledwie 200 m. Na tym skrawku lądu znajdują się: plaża, wydmy, las, linia kolejowa, droga i pas zabudowy. Centrum zachowało klimat dawnej rybackiej wsi. Znaleźć w niej można urokliwe zakątki z zespołami murowanych i ryglowych chat rybackich z końca XIX wieku i początku XX wieku. W Ryglowej chacie rybackiej z 1881 roku mieści się izba regionalna. Warto również udać się na spacer po molo. Choć niewielkie, jest bardzo klimatyczne i wręcz idealne na wieczorną przechadzkę.
Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas, Jastarnia oferuje również miejsca do uprawiania sportów wodnych. Jednym z nich jest np. MOLO SURF, które oferuje kursy grupowe i indywidualne windsurfingu i kitesurfingu. Ponadto możliwe jest odbycie szkolenia na katamaranach i optymistkach. Dla tych, którzy już mają doświadczenie w szaleństwie na wodzie centrum oferuje wypożyczalnię sprzętu wodnego od kajaków po skutery wodne. Jest to idealne miejsce, które łączy ludzi z pasją do sportów wodnych i dobrej zabawy. Koniecznie musisz je odwiedzić!
Kuźnica
Ciekawa jest także Kuźnica – dawna wieś, a obecnie osiedle Jastarni. Również zachowała charakter osady rybackiej. Centrum skupione jest wokół kościoła św. Antoniego Padewskiego wybudowanego w latach 1931-1933. Perełką Kuźnicy jest kameralny port rybacki nad Zatoką Pucką. W Kuźnicy znajduje się najwęższy odcinek Półwyspu Helskiego. Na pamiątkę ofiar burz i huraganów po zalewie w 1914 roku wystawiona została kapliczka św. Antoniego.
Jurata
Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest też Jurata. Jest to jeden z najbardziej eleganckich i kameralnych kurortów polskiego wybrzeża. Podobnie jak Kuźnica jest częścią Jastarni. Wizytówką współczesnej Juraty jest deptak Międzymorze z molo spacerowym na Zatoce Puckiej. Jurata była w latach 30. XX wieku letniskiem elit. Wakacje spędzali w niej artyści, politycy i ludzie interesu. Pamiątką okresu międzywojennego jest modernistyczna stacja kolejowa oraz część zabudowy letniskowej. Na granicy Juraty i Helu nad Zatoką Pucką znajduje się Rezydencja Prezydenta RP. Dwa i pół kilometra na zachód od centrum Jastarni leży linia obrony z 1939 roku z czterema bunkrami. Dwa z nich znajdują się w pobliżu wyjścia na plażę, jeden w środkowej części półwyspu w pobliżu linii kolejowej oraz jeden w okolicy brzegu Zatoki Puckiej.
Hel
Mówiąc o Półwyspie Helskim nie można zapomnieć o Helu. Jest to najstarsze miasto na Mierzei Helskiej. Najdawniejszym obiektem jest gotycki kościół świętych Piotra i Pawła, który od 1971 roku pełni funkcję Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Jest to miejsce, którego nie może ominąć żaden pasjonat rybołówstwa. Obok ciągnie się ulica Wiejska – deptak, z częściowo zachowaną zabudową ryglową i murowaną z początku XX wieku. Ważnym wydarzeniem dla rybaków z Mierzei Helskiej jest pielgrzymka przez zatokę do fary puckiej na odpust świętego Piotra i świętego Pawła. Rano 29 czerwca zatoka zapełnia się licznymi jednostkami pływającymi zmierzającymi z portów na mierzei w kierunku Pucka. Można wśród nich wtedy zobaczyć pięknie przystrojone kaszubskie łodzie żaglowe oraz tradycyjnie ubranych kaszubskich rybaków. W lesie na rozszerzonym krańcu Mierzei Helskiej znajduje się latarnia morska o wysokości 41,5 m, wybudowana w 1942 roku. Jest ona udostępniona dla turystów, dzięki czemu możesz podziwiać panoramę okolicy i zapierające dech w piersiach morze. Są tu też obiekty systemu obrony Helu z okresu międzywojennego, z czasów II wojny światowej i powojenne. Na terenie stacjonowania niemieckiej baterii ciężkich dział Schleswig-Holstein z 1940 roku leży Muzeum Obrony Wybrzeża, gdzie można poznać bliżej historię polskiego oręża. Każdy pasjonat militariów będzie zachwycony odwiedzając to muzeum. Nad brzegiem Zatoki Puckiej na Helu znajduje się Fokarium przy Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Tam, w obszernych basenach podglądać można życie fok szarych. Jest to miejsce szczególnie popularne wśród rodzin z dziećmi. Najmłodsi turyści będą zachwyceni, kiedy z bliska zobaczą te miłe zwierzęta, a przy okazji czegoś się o nich nauczą.
Powyższe propozycje powinny ułatwić ci odpowiedź na pytanie, gdzie pojechać na wakacje w Polsce. Półwysep Helski oferuje atrakcje dla starszych i młodszych, niezależnie od upodobań. Na pewno każdy turysta znajdzie tu miejsce dla siebie i miło spędzi wakacyjny czas. Pamiętaj, że wakacje blisko morza nie muszą skończyć się tylko opalaniem na plaży. Warto urozmaicić sobie wyjazd poznając ciekawe historyczne miejsca i odwiedzając piękne zabytki.