Mekka – święte miejsce islamu

Mekka – święte miejsce islamu

Mekka kojarzona jest głównie ze świętym miejscem islamu, miejscem, do którego pielgrzymują Muzułmanie z całego świata. Niewierni, czyli wyznawcy innych religii nie powinni w ogóle wchodzić do tego tajemniczego miasta. Znaczenia i bogatej tradycji Mekki nie da się przecenić. Tu zbierają się i łączą w modlitwie wyznawcy jednej z największych religii świata.

Mekka to miejsce zamieszkania około półtora miliona osób. Każdego roku przybywa tutaj ponad dwa miliony pielgrzymów. Co jest celem tych pielgrzymek?
Dla wyznawców islamu najcenniejszą rzeczą w tym mieście jest Kaaba – prostokątna, ceglana budowla znajdująca się w środku tego islamskiego miasta. Kaaba to miejsce naznaczone przez samego Mahometa. Dla Muzułmanów to miejsce jest centrum świata. W jednym z narożników Kaaby znajduje się właściwy cel pielgrzymek – czarny kamień. Co ciekawe, kamień ten był przedmiotem kultu jeszcze w czasach przedislamskich. Wokół tego sanktuarium wzniesiono meczet Al-Haram, w którym może zmieścić się jednocześnie nawet trzysta tysięcy wyznawców Allacha. To jedna z największych na świecie świątyń muzułmańskich. Rytualna pielgrzymka związana z tym sanktuarium nosi nazwę „hadż”. Każdy wyznawca islamu musi odbyć taką pielgrzymkę przynajmniej raz w swym życiu.

Oprócz Kaaby pielgrzymi przybywający do Mekki odwiedzają zazwyczaj również studnię Zamzam, wzgórze Safa, górę Arafat oraz miasto Mina. Dlaczego te miejsca są celem pielgrzymek? Każde z nich jest związane z ważnym dla islamu wydarzeniem. I tak na przykład u stóp góry Arafat Mahomet doznał objawienia zaś w mieście Mina znajdują się symbolizujące diabła kolumny. W które pielgrzymi rzucają kamieniami.

Czy dla osoby nie będącej Muzułmaninem obiekt ten jest dostępny i można go zwiedzać? Czy dla wyznawców innych religii istnieje możliwość zobaczenia miejsc świętych dla wyznawców Allacha? Jak się okazuje, jest to praktycznie niemożliwe. Liczne punkty kontrolne mają za zadanie trzymać intruzów z dala od miejsc będących przedmiotem najsilniejszego kultu. Dla chrześcijan święte miasto islamu pozostaje zatem nadal miejscem tajemniczym i nieznanym.

Dodaj komentarz