Gdzie leży Indonezja?

Gdzie leży Indonezja?

O Indonezji słyszał w pewnym momencie swojego życia zapewne niemal każdy. Kraj ten może poszczycić się wieloma unikalnymi i interesującymi atrakcjami, przez co jest bardzo popularny wśród turystów. Jest też największym krajem wyspiarskim na świecie, do Indonezji należy bowiem kilkanaście tysięcy różnych wysp! Nie każdy może jednak dokładnie wiedzieć, gdzie się znajduje. Azja i Afryka to kontynenty, o których większość osób wie najmniej i wyzwaniem może być nawet wskazanie niektórych krajów na mapie.

Położenie geograficzne Indonezji

Indonezja https://duabenua.com/pl/blog/gdzie-lezy-indonezja-i-co-warto-zobaczyc ulokowana jest na największym i najbardziej zaludnionym kontynencie świata – Azji. Konkretnie znajduje się w jego południowo-wschodniej części. Na mapie można łatwo odnaleźć to terytorium poniżej Chin, a powyżej Australii. Mimo bycia nacją wyspiarską, Indonezja dzieli granicę lądową z aż trzema krajami: Timorem Wschodnim, Papuą Nową Gwineą i Malezją. Ostatnia z wymienionych rozciąga się na długość około 2 tysięcy kilometrów. Co dość oczywiste, Indonezja ma także bardzo długą linię granicy morskiej, którą dzieli z Indiami, Australią, Tajlandią, Wietnamem, Republiką Palau i Singapurem, a także Filipinami. Najważniejszym miastem Indonezji jest jego stolica – Dżakarta, znajdująca się w północno-zachodniej części kraju. Jest ona zamieszkiwana przez ponad 8,5 miliona osób. Populacja całej Indonezji liczy sobie ponad 248 milionów, co czyni ten kraj czwartym na liście najbardziej zaludnionych państw świata, zaraz za Chinami, Indiami i Stanami Zjednoczonymi.

Wyspy Indonezji

Nie da się dysputować stwierdzenia, że Indonezja jest największym krajem wyspiarskim, jednak ciężko jest dokładnie ustalić, ile wysp do niej należy. Według badań przeprowadzonych pomiędzy 2007 a 2010 rokiem liczba ta wynosi 13, 466 wysp. Jednak według badań wcześniejszych, bo z roku 2002, jest ich znacznie więcej, bo aż 18, 307. Z kolei jeszcze inne źródło mówi o istnieniu 17, 508 wysp. Różnice te mogą wynikać z okresowego wynurzania i zanurzania się małych wysepek. Według szacunków rządu Indonezji 8,844 wyspom zostały nadane nazwy, a 922 z nich są permanentnie zamieszkiwane. Wszystkie ulokowane są na Archipelagu Malajskim, znanym w przeszłości pod nazwą „Indie Wschodnie”. Najpopularniejsze i najchętniej odwiedzane przez turystów wyspy Indonezji to Borneo, czyli największa wyspa Archipelagu Malajskiego, a także Sumatra i oczywiście Bali.

Indonezja nie tylko ma wiele do zaoferowania turystom, ale jest także największym wyspiarskim krajem na świecie i jednym z najbardziej zaludnionych. Nie wypada więc nie wiedzieć, gdzie się znajduje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *