Jak zabezpieczyć konto bankowe przed włamaniem

Jak zabezpieczyć konto bankowe przed włamaniem

Żyjemy w czasach, gdzie większości z nas trudno sobie wyobrazić opłatę rachunków w placówkach bankowych. Przyzwyczailiśmy się, że wszelkie opłaty można rozbić wszędzie i o każdej porze dnia na smartfonach. Większość klientów banków korzysta z bankowości internetowej. Jednak nie wszyscy znają sobie sprawę z zagrożeń płynących z sieci.
Zabezpieczenia przed cyberwłamaniem stosowane przez bank są dla potencjalnych hakerów trudne do złamania. Poza tym, banki nieustannie pracują nad ciągłą aktualizacją tych zabezpieczeń. Większość włamań na konta internetowe konta bankowe jest wynikiem zaniechania ze strony klienta. Jest kilka zasad, których przestrzeganie sprawi że twoje pieniądze będą bezpieczne.

Hasło

Zadbaj o to, żeby ono było silne, trudne do złamania. Składało się z dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Hasło nie powinno zawierać imienia, nazwiska, daty urodzenia czy imion dzieci. Takie hasło może być szybko rozszyfrowane przez hakera. Rząd liter w kolejności alfabetycznej nie zabezpieczy twoich pieniędzy. Jeśli już ustalisz właściwe hasło nie pokazuj  to nikomu, nie zapisuj nigdzie, nie trzymaj karteczki z hasłem w portfelu, nie zapisuj w telefonie.

E-mail

Ostrożnie korzystaj ze swojej skrzynki e-mail. Pamiętaj, że często stosowanym sposobem działania hakerów jest wysyłanie wiadomości z zainfekowanym załącznikiem czy linkiem. Nie otwieraj podejrzanych wiadomości, nie klikaj z niepewny link, ani nie pobieraj nieznanych załączników. Odbieraj tylko wiadomości od odbiorców, których znasz. Otwarcie e-mail’a o nieznanej treści może skutkować zainstalowanie na urządzeniu programu szpiegowskiego.

Program antywirusowy

Zainstaluj na urządzeniu, z którego dokonujesz płatności, program antywirusowy. W razie zainfekowania systemu komputera wirusem, program  powiadomi Cię tym. Pamiętaj o jego aktualizacji. Co jakiś czas zeskanuj urządzenie. Brak jakiegokolwiek zabezpieczenia to jak zaproszenie dla złodzieja.

Strona banku

Dokonując logowania na stronie banku sprawdź jej zabezpieczonie. W pasku przeglądarki powinna pojawić się zamknięta kłódka. Oznacza to, że strona jest szyfrowana. Ponadto, adres strony banku zaczyna się od https, nie http. Jeśli strona w jakiś sposób wydaje się podejrzana – zaprzestań logowania i powiadom o tym bank. Dzięki temu pracownicy banku będą mogli ostrzec innych użytkowników bankowości internetowej.

Limit transakcji

Wprowadzenie limitu transakcji może być uciążliwe. Zwłaszcza, gdy potrzebujesz dużej ilości gotowki jednego dnia. Jednak, gdy dojdzie do włamania na twoje konto, podziękujesz sobie za taką przezorność.

Inne zabezpieczenia

Dodatkowym zabezpieczeniem są również potwierdzenia dokonanej transakcji przez wpisane hasła sms, z  tokena czy jednorazowych haseł – zdrapek (z tego rozwiązania banki się już wycofują). Zadbaj o to, aby osoby trzecie nie mały dostępu do swojego telefonu. Najlepiej jak zabezpieczysz je kodem lub odcinkiem palca.

Aby twoje pieniądze były bezpieczne przestrzegaj zasad bezpieczeństwa komunikowanych przez bank. Bądź czujny. Lepiej być przesadnie ostrożnym, niż potem żałować.

Dodaj komentarz