Joga jako nowy styl życia. Harmonia ciała, umysłu i duszy.

Joga jako nowy styl życia. Harmonia ciała, umysłu i duszy.

Joga – znany na całym świecie zestaw ćwiczeń i póz połączony z kontrolowaniem oddechu, zdobył już rzesze zwolenników, a ich liczba wciąż rośnie. W szkołach tańca i klubach fitness wprowadzane są regularne zajęcia z indyjskiego treningu ciała. Dlaczego joga zdobyła taką popularność? Jaki jest jej cel? I czy słowo to wiąże się wyłącznie z aktywnością ruchową?

Na początek trochę historii

Wykopaliska w Dolinie Indusu wykazały, że początki jogą mogą sięgać nawet 3000 roku p.n.e. Jej historia ma zatem mitologiczne podłoże, a księgi indyjskie mówią o 8 400 000 pozycjach, z których każda z osobna przypisana jest jednemu gatunkowi żywej istoty żyjącej na ziemi. Wszystkie ćwiczenia miały posłużyć zachowaniu wiecznej młodości, a przekazał je sam bóg Siwa swojej żonie Parwati. Pierwsze zapiski odnoszące się do jogi znajdują się w staroindyjskich księgach zwanych Wedami.

Nie tylko gimnastyka

Ćwiczenia w jodze tworzą logiczną całość i tym samym przyczyniają się do zwiększenia wydolności płuc oraz poprawy elastyczności ciała. Nasze skojarzenia traktujące jogę wyłącznie jako aktywność fizyczną powinny jednak wyjść poza schemat. Nie jest to bowiem tylko kompilacja ćwiczeń gimnastycznych oraz rozciągających.

Nie będzie przesadą, jeśli powie się, że w jodze ukryty jest sens życia. Wiedzieli już o tym mieszkańcy starożytnych Indii. Joga stanowiła nieodłączną część ich filozofii. Hindusi wierzyli (i wierzą do tej pory), że praktykowanie ćwiczeń pozwoli im na stworzenie harmonijnej relacji między ciałem i duchem, zjednoczy ich z bogiem i wprowadzi w stan wewnętrznego ukojenia.

Zdrowie ciało, zdrowy duch

W jodze ciało traktowane jest jako narzędzie do osiągnięcia spokoju ducha i trzeźwości umysłu. Wszystkie te trzy elementy (ciało, duch, umysł) tworzą jeden system. Nie bez powodu słowo “joga” oznacza “łączyć”, “jednoczyć”. Jako technika doskonalenia samego siebie łączy zatem w sobie trening ciała i ducha, które zaczynają żyć ze sobą w harmonii.

Słowem nierozerwalnie związanym z jogą jest UWAŻNOŚĆ. Skupiając się na oddechu podczas ćwiczeń, jesteśmy tu i teraz. Choć z początku utrzymanie pełnej koncentracji może być trudne, po kilku tygodniach systematycznych treningów zdolność skupienia się na jednej rzeczy powinna przychodzić nam z większą łatwością.

Korzystny wpływ jogi na zdrowie

Jednym z celów jogi jest uzdrowienie ciała i duszy, a więc osiągnięcie zdrowego stanu psychicznego, zaakceptowanie samego siebie i kontrolowanie negatywnych emocji. Aby dojść do takiego stanu, najpierw musimy odczuć zmiany w swoim ciele. Na tym polu korzyści z uprawiania staroindyjskich ćwiczeń jest bardzo wiele:

1. Joga zwiększa elastyczność i ruchomość kręgosłupa.
2. Joga redukuje stres i napięcia w ciele.
3. Joga zmniejsza prawdopodobieństwo zapalenia stawów (poprawia bowiem ich ruchomość).
4. Joga łagodzi dolegliwości bólowe (a to za sprawą praktyki głębokiego oddechu).
5. Joga wywiera pozytywny wpływ na cały układ krwionośny, w tym obniża ciśnienie.

Dopiero zaprzyjaźnienie się z jogą oraz systematyczne i dokładne wykonywanie poszczególnych ćwiczeń może wynieść nas na kolejny, mentalny poziom świadomości. Wyróżnia się tu trzy wyznaczniki: 

  • ujarzmienie – oznacza panowanie nad własnym ciałem i umysłem. Potrafimy tak kierować swoimi myślami oraz pragnieniami, aby nie wprowadzały negatywnych zmian w naszym życiu;
  • droga – nie boimy się podejmowania nowych działań, do których wcześniej brakowało nam odwagi;
  • zjednoczenie – ciało, dusza i umysł tworzą jedność, a my integrujemy się z otaczającym nas światem.

Jak widzimy, lista zalet jest bardzo długa. Lepsza koncentracja i umiejętność panowania nad gniewem to korzyści, które stały się inspiracją do stworzenia przez Jamesa Foxa specjalnego programu dla więźniów Prison Yoga Project.

Joga dobrą drogą dla skazańców

Program Prison Yoga Project jest pewnego rodzaju terapią dla osadzonych. Emocjonalny i psychologiczny pożytek, jaki przynosi, wpływa na zachowanie więźniów, którzy z początku sceptycznie nastawieni do zajęć, z czasem zaczynają je doceniać i dostrzegać diametralne zmiany w swoim zachowaniu i postrzeganiu samych siebie. To zwiększa ich szansę na powrót do normalnego życia. W samym USA czterech na pięciu więźniów po wyjściu na wolność, w krótkim czasie znów wraca “za kratki”, a zakłady karne przepełniają się w zawrotnym tempie. Biorąc pod uwagę te czynniki, Prison Yoga Project z pewnością ma rację bytu.

Joga postrzegana jest również jako droga. Droga do lepszego życia w zgodzie z samym sobą, droga do realizacji zamierzonego celu. Wystarczy otworzyć nasze umysły, nie zamykać się i pozwolić wkroczyć jej do naszego życia. Skoro pomogła więźniom, z pewnością wniesie wiele korzyści również i do naszego życia. Na pewno tego nie pożałujemy.

Dodaj komentarz