Paradontoza – metody leczenia. Co warto wiedzieć?

Paradontoza – metody leczenia. Co warto wiedzieć?

W przypadku rozpoznania zapalenia przyzębia celem leczenia jest jak najszybsze zatrzymanie postępu choroby i, jeśli to możliwe, przywrócenie struktur podporowych zębów. Rodzaj leczenia zależy od postępu choroby i ogólnego stanu zdrowia osoby dotkniętej chorobą.

Główne założenia medyczne:

a. całkowite oczyszczenie zębów, ich korzeni i dziąseł;
b. w razie potrzeby, antybiotykoterapia;
c. w razie potrzeby, leczenie chirurgiczne;
d. codzienna pielęgnacja w domu i regularne wiztyty u dentysty co 3 miesiące.

Czyszczenie zębów.

dokładne oczyszczenie zębów jest bardzo często wystarczające do powstrzymania rozwoju paradontozy. Jest to pierwszy niezbędny krok w każdym leczeniu periodontologicznym.
Usuwając bakterie i kamień nazębny przytwierdzony do zębów i ich korzeni (odsłonięty przez zniszczenie tkanek podporowych), dentysta pozwala uwolnionym dziąsłom przylegać z powrotem do zębów, ograniczając w ten sposób rozwój bakterii. Konieczne jest wspieranie gojenia się kieszonek przyzębnych, które są rezerwuarem bakterii. Zabieg ten nazywany jest wykonywany jest w jednej lub dwóch sesjach, blisko siebie, w znieczuleniu miejscowym, przy użyciu aparatury ultradźwiękowej.
Przed tym zabiegiem dentysta może przepisać płyn dezynfekujący do płukania jamy ustnej. Zmniejszają one liczbę bakterii w jamie ustnej (chlorheksydyna 0,1 do 0,2%). Jednak stosowanie płynów do płukania jamy ustnej powinno być tymczasowe i w żadnym wypadku nie zastępuje szczotkowania zębów. Może być nawet szkodliwy, ponieważ eliminuje również “dobre” bakterie.

Leczenie chirurgiczne.

W 5-10% przypadków formowanie korzeni nie wystarcza do zredukowania kieszonek przyzębnych. Następnie należy zastosować techniki chirurgiczne. Poprzez nacięcie dziąsła chirurg dentystyczny może dokładnie oczyścić kieszenie przyzębia i usunąć kamień nazębny, który w przeciwnym razie byłby niedostępny. Dziąsło jest następnie wymieniane i goi się poprzez przyleganie do oczyszczonych zębów i kości.
Jeśli kość jest zbyt zniszczona, można zaproponować regeneracyjną chirurgię periodontologiczną. Polega ona na odbudowie tkanek podtrzymujących zęby w celu uzyskania lepszego gojenia i dobrego zakotwiczenia zębów. Istnieje kilka technik wypełniania ubytków kostnych:

a. wykorzystanie biomateriałów (membran pozwalających na wzrost nowej tkanki kostnej);
b. wykonanie przeszczepu kostnego (kości pobranej z innego miejsca w ciele pacjenta).

Wreszcie możliwe jest wykonanie przeszczepu dziąsła w celu przeciwdziałania cofaniu się dziąseł, które powoduje nieestetyczne “wydłużanie się” zębów, czyli ich rozluźnienie. Przeszczep wykonuje się poprzez usunięcie tkanki z podniebienia.

Leczenie antybiotykami.


W większości przypadków paradontozy leczenie “mechaniczne” może zatrzymać chorobę. Jednak w przypadku niektórych agresywnych zapaleń przyzębia konieczne jest dodatkowe leczenie antybiotykowe. Zabieg ten stosowany jest również w przypadku nawrotów (reinfekcji kieszeni) lub u niektórych delikatnych osób z problemami z sercem lub słabo kontrolowaną cukrzycą typu 2.

Zapalenie przyzębia jest bardzo częstą chorobą, której nie należy zaniedbywać. Zaczyna się od zapalenia dziąseł, które najpierw objawia się krwawieniem dziąseł. Dobra codzienna higiena jamy ustnej może zapobiec większości paradontoz. Jednakże paradontoza może rozwijać się podstępnie i konieczne jest coroczne badanie kontrolne w gabinecie dentystycznym w celu jej wczesnego wykrycia i leczenia. Jeśli natomiast u pacjenta występują oznaki zapalenia dziąseł z czerwonymi i spuchniętymi dziąsłami, radzę szybciej skonsultować się z dentystą.

Dodaj komentarz