Perły Skandynawii: Uppsala

Perły Skandynawii: Uppsala

Skandynawia przyciąga wspaniałą przyrodą i miastami, na terenie których z perłami architektury można się spotkać niemal na każdym kroku. Szwecja, która należy do państw coraz chętniej odwiedzanych przez wycieczki z Polski, może się pochwalić długą listą miast godnych bliższego poznania. W ich gronie znajduje się Uppsala – ważny ośrodek uniwersytecki, który zachwyca i studentów, i turystów. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie spaceru po tym mieście?
Dla wielu osób najcenniejszym skarbem miasta jest tutejszy uniwersytet – najstarsza placówka tego typu na terenie całej Skandynawii. Ta uczelnia przyciąga nie tylko swą renomą, ale i pięknymi gmachami, które z pewnością warto zwiedzić w czasie wycieczki po Szwecji. W wielu z nich czekają na turystów wspaniałe wnętrza oraz muzea, które pozwalają na poszerzanie swej wiedzy o świecie oraz zapoznawanie się z osiągnięciami szwedzkich naukowców. Zachwycić też może uniwersytecka biblioteka, której podstawę stanowi królewski księgozbiór przekazany tej instytucji w I połowie XVII wieku.
Uppsala może też zachwycić miłośników architektury sakralnej. Dla nich wspaniałym przeżyciem okazuje się wizyta w miejscowej katedrze. W jej bryle styl typowy dla miast Hanzy łączy się z gotykiem francuskim, a końcowy efekt tego połączenia wywiera ogromne wrażenie na zwiedzających. To jeden z najciekawszych zabytków z czasów średniowiecza, jakim może się pochwalić Szwecja. Wspaniałe wyposażenie, w którym obecnie nie brak barokowych dodatków, przypomina o roli, jaką świątynia ta odgrywała w dziejach Szwecji. Jeszcze w początkach XVII wieku w jej wnętrzu szwedzcy władcy składali uroczyste przysięgi. W tej świątyni złożono również szczątki św. Eryka, którego relikwie są chlubą mieszkańców Uppsali. Katedra stała się miejscem spoczynku wielu innych osób, które w dziejach Szwecji odegrały ważną rolę. Spoczywa tu i Katarzyna Jagiellonka, i król Gustaw Waza wraz ze swymi żonami. Inną atrakcją czekającą w tym miejscu na turystów jest katedralny skarbiec, w którego zbiorach nie brak pamiątek związanych z władcami kraju.
Goszcząc w tym mieście warto również wybrać się na zamek, którego budowę rozpoczęto z woli Gustawa Wazy. Sama budowla być może nie wywiera zbyt wielkiego wrażenia na turystach, jednak wielkim powodzeniem cieszy się urządzone na zamku Muzeum Sztuki. Można w nim ujrzeć ciekawą kolekcję malarstwa i grafiki. Zachwycić może również ogród botaniczny, który znajduje się przy zamku. Założony w II połowie XVII stulecia, do dziś prezentuje się wspaniale i przyciąga licznymi gatunkami wyjątkowych roślin.

Dodaj komentarz