Podkarpacie – niedoceniony region w Polsce

Podkarpacie – niedoceniony region w Polsce

Podkarpacie jest piękne przez okrągły rok – z pewnością potwierdzą to wszyscy, którzy mają okazję regularnie odwiedzać ten region. Oferuje on wiele atrakcji zarówno dla turystów podróżujących w pojedynkę, zakochanych par, jak i większych grup. Jesienna aura sprzyja wyprawom fascynującymi, bieszczadzkimi szlakami, zimowa – narciarskim szaleństwom, a wiosenna zachęca do obserwowania budzącej się do życia przyrody. Moją ulubioną porą roku jest jednak lato, a miejscem, gdzie najchętniej spędzam wakacje jest oczywiście województwo podkarpackie.

Moja sympatia wynika między innymi stąd, że mam szczęście pochodzić z tej części kraju. Lata mieszkania na Podkarpaciu dodatkowo utwierdziły mnie w przekonaniu, że to doskonałe miejsce na zaplanowanie dłuższego pobytu lub przeciwnie – krótkiego wypadu. Przedstawię Wam kilka interesujących pozycji, które warto wziąć pod uwagę podczas planowania weekendowego wyjazdu. Zwłaszcza, że wielkimi krokami zbliża się czas letnich urlopów.

Bieszczady

Nie wyobrażam sobie, by na moje liście zabrakło jednej z wizytówek województwa – malowniczych Bieszczadów. To obowiązkowy punkt na mapie dla wszystkich, którzy chcieliby nacieszyć się pięknymi krajobrazami i jednocześnie odpocząć w spokoju i ciszy. Gwarantuję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Spragnieni kontaktu z przyrodą mogą wyruszyć do Bieszczadzkiego Parku Narodowego, z kolei lubiący aktywność fizyczną mają do wyboru wiele tras rowerowych i konnych, a także spływów kajakowych. Tym, którzy marzą po prostu o leniuchowaniu i opalaniu w promieniach słońca, polecam wybranie się nad jeden z górskich potoków.

Jezioro Solińskie

Jezioro Solińskie nie bez powodu nazywane jest przez niektórych „bieszczadzkim morzem”. Powierzchnia tego zbiornika retencyjnego wynosi ok. 22 km kw. Nic dziwnego, że w ciepłe dni przyciąga wiele spragnionych wodnych szaleństw osób. Miejsce oferuje sporo rozrywek dla amatorów żagli i innych sportów. Świetnie odnajdą się tu również rodziny z dziećmi. Ci, którzy chcieliby lepiej poznać okolicę, koniecznie powinni zobaczyć zaporę w Solinie. Uwaga – istnieje możliwość zwiedzenia jej od środka!

Iwonicz-Zdrój

Propozycja dla tych, którzy w czasie wolnym stronią od wysiłku fizycznego i wolą całkowicie oddać się relaksowi. Najstarsze na Podkarpaciu uzdrowisko położone w Beskidzie Niskim, Iwonicz-Zdrój, kusi zapierającymi dech w piersi widokami, klimatem oraz leczniczym charakterem. Można tu nie tylko napawać się pięknem przyrody, ale również podreperować zdrowie – a to za sprawą wód mineralnych, czystego powietrza i bogatej oferty dla kuracjuszy i turystów. Kilka dni pobytu w tym mieście wystarczy, aby poczuć się doskonale.

Roztocze

Roztoczański Park Narodowy, słynne „szumy” nad Tanwią i spływy kajakowe – to tylko niektóre z atrakcji, które ma do zaoferowania ta niezwykła kraina geograficzna. Roztocze jest idealnym miejscem na spędzenie weekendu w towarzystwie bliskich. Zadowoleni będą zarówno fani aktywnego wypoczynku, jak i zwolennicy podziwiania natury podczas długich spacerów. Nie brakuje tu uroczych wsi, miasteczek, pomników przyrody i cerkwi – szczególnie warto zobaczyć te w Hrebennem, Radrużu i Woli Wielkiej.

Rzeszów, Łańcut, Przeworsk

Planując wycieczkę po Podkarpaciu, warto wziąć po uwagę odwiedzenie kilku większych miast. Chciałabym zaproponować Wam jedną z moich ulubionych tras, która obejmuje położone niedaleko siebie miejscowości – Rzeszów, Łańcut, Przeworsk. W każdym z nich znajdziecie wiele interesujących zabytków, wydarzeń i miejsc wartych obejrzenia. Jeśli dopisze pogoda, warto z całą rodziną przesiąść się na rowery. W okolicy nie brakuje przystosowanych specjalnie do nich ścieżek.

Podkarpacie pełne jest interesujących miejsc, niezwykłych historii i fascynujących ludzi.

Dodaj komentarz