Tarnów: co warto zobaczyć?

Tarnów: co warto zobaczyć?

To piękne miasto przyciąga zarówno swą przeszłością, jak i ciekawymi zabytkami. Tarnów może się dla każdego z nas okazać niezwykle atrakcyjnym celem wycieczki. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas zwiedzania tego miasta?

Leżący na styku Pogórza Karpackiego i Kotliny Sandomierskiej, Tarnów stanowi ważny punkt na turystycznej mapie Małopolski. Piękna okolica oraz dobrze rozwinięta baza noclegowa sprawiają, że wielu turystów zatrzymuje się tu na dłużej. Nie brak ciekawych miejsc w najbliższej okolicy miasta, choć i w ścisłym centrum Tarnowa na nudę nie można narzekać. To miasto zaczęło się rozwijać już w XII wieku, jako osada należąca do benedyktynów z Tyńca. W 1330 roku Tarnów zyskał prawa miejskie. O tym, że miasto zajęło ważne miejsce na mapie Polski, zadecydowała m. in. aktywność jego dawnych panów: Tarnowskich oraz Ostrogskich. Przez wieki było to miasto prywatne. Dopiero Hieronim Sanguszko zrzekł się praw do miasta i przekazał je władzom austriackim. Po dawnych rodach zachowało się jednak wiele cennych pamiątek, z którymi w czasie zwiedzania miasta można się spotkać niemal na każdym kroku. Na co warto tutaj zwrócić szczególną uwagę?
Z pewnością warto zajrzeć do wnętrza dworu z XVIII wieku, który służy obecnie jako Muzeum Etnograficzne. Znajduje się w nim ciekawa wystawa poświęcona Romom, dzięki której można poznać ich historię, kulturę oraz język. Obiektem, którego w czasie wycieczki po Tarnowie nie można pominąć, jest wznosząca się w pobliżu rynku katedra. Ta imponująca budowla sakralna zachwyca bogatym wyposażeniem, przy czym największe wrażenie na zwiedzających robią renesansowe nagrobki Tarnowskich. W pobliżu katedry znajduje się słynny Dom Mikołajowski. Jest on ciekawym przykładem połączenia stylu gotyckiego i renesansowego, a jednocześnie siedzibą bardzo ważnej placówki muzealnej. To tu swą siedzibę ma Muzeum Diecezjalne, które jest najstarszą instytucją tego typu w Polsce. Muzeum to powstało w 1888 roku, a jego dumą jest ciekawa kolekcja gotyckich rzeźb i obrazów o tematyce sakralnej. Tarnów to również piękny rynek, przy którym wznoszą się zabytkowe kamienice. Jedną z najpiękniejszych zajmuje obecnie Muzeum Okręgowe, którego ekspozycja może zainteresować każdego miłośnika historii. Ciekawa wystawa czeka też w murach renesansowego ratusza, będącego najważniejszą ozdobą tarnowskiego rynku. Nie brak też w Tarnowie obiektów, które przypominają o wielokulturowym charakterze tego miasta. Przy ulicy Żydowskiej czeka na zwiedzających bima – jedyna pamiątka po synagodze, z kolei w pobliżu Muzeum Etnograficznego można zobaczyć Bramę Seklerską, będącą symbolem przyjaźni między Polską a Węgrami. Tarnów jest też miastem znanym z tak oryginalnych atrakcji, jak Mauzoleum generała Józefa Bema, które stanowi największa ciekawostkę Parku Strzeleckiego.

Małopolskie miasta mogą każdego z nas zaskoczyć swym pięknem i bogactwem. W takich miastach, jak Tarnów, nikt na nudę nie może narzekać. Cenne zabytki, ciekawe muzea – oto atrakcje, dzięki którym można tu spędzić wolny czas w sposób przyjemny i pożyteczny zarazem.

Dodaj komentarz