Tarnów: co warto zobaczyć w tym mieście?

Tarnów: co warto zobaczyć w tym mieście?

Jest miastem pięknym, któremu bez wątpienia warto poświęcić więcej uwagi. Tarnów to ciekawe zabytki oraz obiekty, którym bez wątpienia warto poświęcić nieco więcej uwagi w trakcie wycieczki po tej części kraju. Jakie atrakcje turystyczne na terenie tego miasta zasługują na szczególne wyróżnienie?

Tarnów – co ma w sobie wyjątkowego?

Tarnów, podobnie jak wiele innych miast na terenie Małopolski, przyciąga swą wspaniałą historią oraz ciekawą zabudową. Nie brak tu obiektów, dzięki którym w czasie wycieczki po mieście każdy może tu znaleźć dla siebie coś interesującego. Jest to jednocześnie miasto niezwykle ważne z gospodarczego punktu widzenia, a gospodarka na jego terenie ma się dobrze. Jakie czynniki są jednak najważniejsze dla turystów, którzy w czasie wycieczki po historycznej Małopolsce postanowią odwiedzić Tarnów?

Tarnów – historia

To miasto to przede wszystkim długa historia osadnictwa, która sięga IX wieku. Wiadomo, że w tym okresie istniał już na terenie Tarnowa słowiański gród, który z czasem przerodził się w ważny ośrodek miejski. Ciekawa historii Tarnowa obfituje w wiele istotnych wydarzeń. Dla wielu osób tym najważniejszym jest jednak fakt, iż to właśnie z tutejszego dworca kolejowego wyruszył pierwszy transport wiozący więźniów do obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Współczesny Tarnów to miasto pełne ciekawych zabytków, z którymi warto zapoznać się dokładniej. Wśród licznych atrakcji na terenie miasta czekają tak ciekawe obiekty, jak piękny rynek oraz starówka, które mogą się pochwalić wspaniałym układem urbanistycznym z czasów średniowiecza. Zachwyca Dom Mikołajowski, czyli najstarsza kamienica na terenie miasta, fascynuje też ratusz oraz ruiny zamku z XIV stulecia. 

Ciekawe baszty oraz podmiejskie dworki to kolejne zabytki, którymi może się pochwalić Tarnów. W gronie zabytków sakralnych wyróżnia się z kolei bazylika katedralna, znana przede wszystkim z pięknych, renesansowych nagrobków Tarnowskich. Ważnym miejscem na planie tego miasta jest też Park Strzelecki, znany przede wszystkim z mauzoleum generała Józefa Bema. Powstało ono w okresie międzywojennym, kiedy to postanowiono sprowadzić zwłoki generała do rodzinnego Tarnowa. Pochówek na cmentarzu nie wchodził w grę, gdyż generał spędzający resztę życia w Turcji przeszedł na islam. Jedynym rozwiązaniem stało się zatem wzniesienie mauzoleum w parku miejskim, który dziś jest jednym z najważniejszych miejsc dla miłośników historii.

Dlaczego jeszcze warto odwiedzić Tarnów?

To miasto jest też ciekawym celem wycieczki dla tych, których interesują zabytki związane ze społecznością żydowską. Zachowała się tu mykwa z początku XX wieku, która jest ciekawym przykładem stylu mauretańskiego. Po dawnej synagodze pozostała Bima, a na obrzeżach miasta uwagę przyciąga cmentarz żydowski z XVI wieku.

Jest to idealne miejsce dla miłośników historii, kultury i architektury, Tarnów znany jest również jako miasto kultury w Polsce. Pierwotnie rolnicze miasto na nizinie nadodrzańskiej, w średniowieczu stało się jednym z wiodących w Europie ośrodków produkcji obuwia i tekstyliów oraz mebli.

Fakty i liczby dotyczące Tarnów

Tarnów to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Słynie ze średniowiecznej architektury, słynnego Pałacu Tarnowskich i słynnego renesansowego Parku Tarnowskiego. Tarnów od zawsze była oszałamiająco piękną, polską wsią, zamieszkiwaną co najmniej od VIII wieku. Miasto było kiedyś częścią Księstwa Polskiego i stało się częścią Austrii w 1809 roku, zanim został odzyskany przez Polskę w 1918 roku.

W tym uroczym miasteczku jest wiele fascynujących atrakcji, które sprawią, że Twoja podróż do Polski będzie niezapomniana!

Dlaczego Tarnów powinno znaleźć się na Twojej liście życzeń podróży?

Miasto Tarnów to nie tylko miejsce do odwiedzenia, ale cel, który warto poznać. To idealne miejsce do odwiedzenia dla osób zainteresowanych historią, architekturą i kulturą. Tarnów oferuje tanie loty z wielu europejskich miast i jest wystarczająco blisko Krakowa, aby można było jeździć na jednodniowe wycieczki.

Najlepsze w zwiedzaniu Tarnowa jest to, że można się tam dostać za mniej niż 100 euro w jedną stronę. Tarnów został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1998 roku, a od 1958 roku uznawany jest za jeden z oficjalnych zabytków narodowych Polski.

Tarnów położony jest w południowej części województwa małopolskiego u podnóża Tarnowej Góry. Leży nad brzegiem Zalewu Tarnowskiego, jeziora utworzonego przez spiętrzenie dwóch strumieni, jednego wypływającego z Pałuka, a drugiego zwanego Świętą. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1234 roku, choć pierwsze osady sięgają epoki brązu.

Dodaj komentarz