Olkusz – niezwykłe miasto i jego skarby

Olkusz – niezwykłe miasto i jego skarby

Kusi ciekawą historią oraz wspaniałymi budowlami, wśród których nie brak cennych perełek dawnej architektury. Olkusz to wspaniały kierunek niejednej wycieczki historycznej, a jednocześnie miasto, na terenie którego można wypocząć w wyjątkowej atmosferze.

Olkusz i jego dzieje
Położony nad rzeką Babą, na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, jest Olkusz bardzo ciekawym miejscem dla każdego miłośnika historii. To miasto królewskie już w okresie wczesnego średniowiecza było bardzo ważnym ośrodkiem górnictwa srebra. Pod koniec XIII wieku Olkusz otrzymał prawa miejskie, z kolei w wieku XIV został otoczony murami obronnymi. Wiadomo, że już w tym okresie Olkusz zaliczał się do grona największych i najważniejszych miast Małopolski. W połowie XVI wieku w Olkuszu zaczęła funkcjonować mennica królewska, która działała głównie w czasach Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy. Niestety, w XVII wieku Olkusz traci na znaczeniu z powodu utrudnionego dostępu do kruszców oraz z powodu prowadzonych w tym okresie wojen. Próby rozwoju górnictwa podjęto dopiero w XIX wieku, w czasach, gdy Olkusz stanowił część Królestwa Polskiego. W początkach XIX wieku powstała tu kopalnia rudy cynku, z kolei w początkach XX wieku – Fabryka Naczyń Blaszanych. Kolejnym okresem, dość pomyślnym dla olkuskiego przemysłu, są lata 60-te XX wieku. A jak dziś wygląda to miasto? Ze względu na sporą ilość cennych zabytków i ciekawych placówek muzealnych, staje się Olkusz coraz ważniejszym ośrodkiem turystycznym. Stąd można zaczynać wycieczki po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, tu można zwiedzić sporo ciekawych obiektów. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Olkuskie atrakcje: to trzeba zobaczyć!
Na terenie Olkusza zachowało się wiele pięknych budowli, które przypominają nam o długiej historii tego miasta. Jednym z najważniejszych zabytków jest bazylika św. Andrzeja, w której wnętrzu można podziwiać renesansowe organy oraz ścienne malowidła, przedstawiające olkuskich gwarków. Na uwagę zasługuje tu również poliptyk – cenny zabytek sztuki sakralnej, pochodzący z XV wieku. Wielką atrakcją na terenie miasta jest Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej oraz urządzone w budynku Stacji Uzdatniania Wody Muzeum Wody. Miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów jest Dworek Machnickich, w którym mieszczą się dwie ważne wystawy: Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego oraz Muzeum Afrykanistyczne. Baszta wraz z odrestaurowanym fragmentem muru obronnego, zabytkowe kamienice przy rynku oraz stary cmentarz, na którym spoczywa generał Francesco Nullo – oto kolejne atrakcje, których w trakcie wycieczki po Olkuszu nie można pominąć.

Olkusz kusi ciekawymi zabytkami oraz muzeami, których tematyka może oczarować każdego. W tym mieście nudzić się nie można, a każdy z nas znajdzie tu dla siebie coś ciekawego.

Dodaj komentarz