Wakacje na Krecie

Wakacje na Krecie

Letni czas sprzyja wakacyjnym wyjazdom, niekoniecznie w najbliższą okolicę. Polacy bardzo chętnie wybierają na cel swoich podróży kraje w basenie Morza Śródziemnego. Wśród nich ogromną popularnością cieszy się Grecja. Bardzo chętnie odwiedzana jest tak zwana Grecja kontynentalna, ale także wszelkie wyspy, te mniejsze i te większe. Pierwsze miejsce na liście wielu turystów zajmuje Kreta.

Kreta – największa wyspa na Morzu Śródziemnym

Wyspa ma powierzchnię 8336 km2, oblewają ją wody Morza Kreteńskiego od północy i Morza Libijskiego od południa. Lato na wyspie jest gorące i suche a mieszkańcy bardzo życzliwi dla obcych. Z tego powodu wyspę każdego roku odwiedza tysiące turystów.

Miejsca warte odwiedzenia na Krecie

Najbardziej znane miejsce na wyspie to ruiny Pałacu Minosa, w którym mityczny król przetrzymywał Minotaura. Jednak turyści przylatują tutaj głównie z powodu klimatu i pięknej okolicy. Niezwykłe zatoczki na południowym wybrzeżu, plaża Elafonisi, klasztor Agia Triada to tylko niektóre z niezwykłych miejsc na Krecie. Poza tym warto odwiedzić pełne greckiej kultury miejscowości jak Rethymnon na wybrzeżu czy wioskę Kritsa w górach. Przede wszystkim należy zobaczyć właśnie Pałac Minosa niedaleko Heraklionu i zwiedzić starówkę w Chanii.

Ruiny z mitem o Ariadnie w tle

Każdy, kto spędza wakacje na Krecie, powinien odwiedzić ruiny pałacu Minosa w Knossos. Miejscowość znajduje się kilka kilometrów od Heraklionu i jedynym minusem takiej wycieczki jest ogromna ilość zwiedzających. Mimo tego warto zarezerwować czas i przenieść się około 4 tysiące lat wstecz do czasów kultury minojskiej. Do czasów których dotyczą greckie mity o królu Minosie, Minotaurze, Ariadnie i Tezeuszu. Zachowało się wiele korytarzy i ruin budynków które dają wyobrażenie o wielkości budowli i zamożności króla. Niezwykłą ciekawostką jest również to, że cala kultura minojska uległa zagładzie z powodu tsunami, które spowodował wybuch wulkanu na innej znanej greckiej wyspie Santorini.

Starówka w Chanii

Mimo, że grecki klimat dużo łatwiej poczuć w uliczkach małego miasta czy wsi zagubionej w górach, to warto pospacerować po starówce w Chanii. Centralną częścią jest port z falochronem na końcu którego stoi najbardziej znany budynek w mieście – latarnia morska której wygląd stylizowany jest na minaret. Całość otoczona jest zwartą ścianą zabytkowych i bardzo klimatycznych kamienic. Całość tętni turystycznym życiem, gwarem tawern z których uderza zapachami tradycyjnych greckich potraw.

W czasie jednego wyjazdu trudno zobaczyć wszystkie atrakcje na wyspie. Jednak warto wybrać niektóre, nie zapominając o odpoczynku na plaży. Wakacje są po to, by wypoczywać.

Dodaj komentarz