Pokryta lodem Grenlandia

Pokryta lodem Grenlandia

Grenlandia to wyspa, która w 84% pokryta jest lądolodem. To największa wyspa świata, które uzyskało autonomię od Danii w 1978 roku. Stolicą Grenlandii jest miasto Nuuk. Wyspę zamieszkują głównie Grenlandczycy, czyli potomkowie Eskimosów. W mniejszości pozostają Duńczycy i inne narodowości. Na Grenlandii można bez trudu porozumieć się po duńsku.

Grenlandia przez wzgląd na umiejscowienie i klimat (polarny i subpolarny) jest dość uboga pod względem flory oraz fauny, niemniej są one bardzo atrakcyjne dla przybyszów. W naturze można zaobserwować zaledwie 500 gatunków wyższych roślin, zaś aż 3000 różnych typów roślinności niskiej: mchów, porostów itd. Miejsca wolne od lodu porasta formacja nazywana tundrą, charakteryzująca się niską roślinnością odporną na mrozy – głównie to trawy, mchy i porosty, sporadycznie zdarzają się skarłowaciałe krzewy i bardzo niskie drzewa. Na lodowcu, pokrywającym wyspę, nie mam zwierząt, zaś na wolnych od niego miejscach i na wybrzeżach można spotkać duże kopytne (renifery, piżmowoły), małe drapieżniki (lisy i wilki polarne, gronostaje) oraz wielkie niedźwiedzie polarne. W wodach żyje wiele ryb i ssaków morskich (wale grenlandzkie, morsy, foki), występują też duże ilości drobnicy zwanej krylem. Na Grenlandii spotyka się także ptactwo – mewy, pardwy czy gęsi. Utrapieniem dla mieszkańców i turystów są w okresie letnim roje komarów.

Zakupy

Grenlandia to drogie miejsce, ponieważ przez wzgląd na warunki naturalne wiele towarów trzeba sprowadzać. Przyjmuje się, że na wyspie jest drożej, niż w Danii, należącej do jednego z najdroższych państw. Warto jednak skusić się na kilka regionalnych pamiątek np. wyroby z kości renifera (głównie biżuteria), drobiazgi wykonane z kości wołu, pamiątki z foczej skóry itp. Obrońcy praw zwierząt mogą mieć opory przed tego typu pamiątkami – dla nich pozostają kompozycje z porostów, fotografowanie i in. Na wyspie drogie są także papierosy i alkohol.

Miasta i atrakcje

Miasta to nie największa atrakcja Grenlandii obfitującej we fiordy i lodowce, ale warto je odwiedzić, aby zrobić drobne zakupy i poczuć klimat nowoczesności. Na początek można udać się do stolicy Nuuk, aby obejrzeć przykłady dawnej i dzisiejszej zabudowy. Mimo, że to stolica, to ciekawiej prezentują się jej okolice – nieskażona natura.

Dla spragnionych mocniejszych przeżyć Grenlandczycy oferują wiele ciekawych form spędzania czasu: rejsy morskie w poszukiwaniu wielorybów, odpoczynek w gorących źródłach, przejażdżki psim zaprzęgiem, wyprawy w celu obserwacji wołów piżmowych w naturze, udział w polowaniu, wędkowanie i wiele innych.

Pakujemy walizki

Polskie lato to najlepsza pora, aby odwiedzić Grenlandię, na której i tak nie będzie zbyt ciepło. Warto zaopatrzyć się w dwa rodzaje odzieży – lżejszą i cieplejszą (razem z czapką i cienkimi rękawiczkami), ponieważ pogoda bywa zmienna i różni się w zależności od regionu. Obowiązkowe są dobre okulary przeciwsłoneczne – słońce odbite od lodu i śniegu jest bardzo ostre. Na liście niezbędników musi znaleźć się także siatka na twarz (przeciw komarom) i spora ilość skutecznych środków odstraszających owady.

Dodaj komentarz