Wakacje w Chinach – zabytki warte odwiedzenia

Wakacje w Chinach – zabytki warte odwiedzenia

Chiny są prawdziwym bogactwem kulturowym, ich historia sięga wielu tysięcy lat przed naszą erą. Zachwycają nie tylko ciekawymi zwyczajami, czy przepyszną kuchnią, ale także niezwykłymi zabytkami i architekturą. Sprawdź, które z zabytków są najchętniej uczęszczane przez turystów.

Zakazane Miasto

Prawdziwą gratką dla fanów architektury z pewnością będzie Zakazane Miasto, które zostało zbudowane na rozkaz cesarza Yongle. Jest to pałac cesarski wybudowany i używany w czasach dynastii Ming i Qing. Ta ogromna budowla składa się z dworu wewnętrznego i zewnętrznego, dookoła jest otoczona murem. Cały obszar liczy sobie około 800 budowli, w tym pałace i małe pawilony, a także stawy i ogród cesarski. Prawdziwie charakterystyczną cechą Zakazanego Miasta są żółte dachówki. Nie da się zaprzeczyć, że jest to jedna z obowiązkowych pozycji podczas podróży do Chin.

Wielki Mur Chiński

Zwiedzanie Dalekiego Wschodu nie byłoby kompletne bez przejścia po Wielkim Murze Chińskim. Jeden z siedmiu nowych cudów świata, Wielki Mur Chiński jest tak naprawdę jednym ogromnym systemem obronnym, ochraniał nawet część Jedwabnego szlaku, przez co miał ważne znaczenie w handlu. Całość ma imponującą długość ponad 21 kilometrów, biegnie od miejscowości Shanghaiguan aż do przełęczy Jiayuguan. Dzięki swoim wymiarom Wielki Mur Chiński jest uznawany za najdłuższą budowlę na świecie.

Świątynia Nieba

Będąc w Pekinie, warto odwiedzić kompleks taoistycznych budowli, czyli Świątynię Nieba. To kolejny z zabytków, który powstał na zlecenie cesarza Yongle. W czasach dynastii Ming i Qing panujący cesarze przybywali do Świątyni w czasach corocznych ceremonii, m.in. modły o urodzaj podczas zimowego przesilenia, składano tu także ofiary. W czasie modlitw mieszkańcom zabroniono wychodzenia z domów i obserwowania ceremonii, musieli oni bezwzględnie zasłonić okna i pozostać w ciszy. Kompleks składa się z trzech segmentów: Pawilonu Modlitwy o Urodzaj, Cesarskiego Sklepienia Nieba oraz Okrągłego Ołtarzu.

Pałac Letni

Pałac Letni, zwany także Ogrodem Pielęgnowania Harmonii, to spory kompleks parkowo-pałacowy, który służył cesarzom z dynastii Qing za miejsce wypoczynku. Uwielbiany przez turystów głównie przez niezwykłą architekturę, bogactwo kolorów i przepiękne parki. Znajduje się tu też jezioro, które można przepłynąć statkiem lub wypożyczyć rower wodny i samodzielnie przeprawić się przez wodę. Podczas wycieczki można natknąć się na sprzedawców oferujących rozmaite przekąski.

Dodaj komentarz