Co można zobaczyć w Toruniu?

Co można zobaczyć w Toruniu?

Toruń jest miastem położonym w północnej Polsce, na prawym brzegu Wisły, w województwie kujawsko-pomorskim. Miasto usytuowane jest w historycznej krainie Kujawy, w regionie geograficznym zwanym Kociewiem. Toruń leży na skrzyżowaniu najważniejszych szlaków komunikacyjnych, zarówno drogowych jak i kolejowych, ma również dogodny dostęp do Morza Bałtyckiego. Ze względu na swoje malownicze położenie nad Wisłą oraz bogactwo zabytkowej architektury przyciąga wielu turystów, nie tylko z Polski, ale również z zagranicy.

 

<h2>Najważniejsze zabytki Torunia</h2>

 

Toruń to miasto wielu zabytków i atrakcji turystycznych. Zwiedzanie warto rozpocząć od Starówki, która wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Słynie ona z pięknych kamienic, wąskich uliczek i gotyckich budowli, takich jak słynna Brama Klasztorna, Ratusz Staromiejski i Dom Kopernika. W miejscu tym urodził się słynny astronom Mikołaj Kopernik, a w jego domu znajduje się obecnie muzeum, w którym prezentowane są osiągnięcia i szczegóły z życia naukowca.

Kolejnym zabytkiem, którego nie można pominąć, jest Katedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Wybudowana została w stylu gotyckim, na początku XIII wieku, a jej wnętrze zdobią piękne rzeźby i witraże. Będąc w Toruniu warto zwiedzić również Muzeum Piernika, aby poznać historię i proces wytwarzania słodkości, z których słynie to miasto. W Muzeum Etnograficznym zapoznać się można z folklorem i rzemiosłem ludowym. 

Na trasie zwiedzania nie może zabraknąć Planetarium im. Mikołaja Kopernika, w którym można oglądać projekcje filmowe i wysłuchać wykładu na temat kosmosu. Warto Zobaczyć także toruńską fontannę, która jest w centrum miasta. W miejscu tym często odbywają się widowiskowe pokazy wodne, świetlne i dźwiękowe.

 

<h2>Inne atrakcje Torunia, których nie można pominąć</h2>

 

Będąc w Toruniu koniecznie należy się przejść mostem Heweliusza. Jest to nowoczesny obiekt, który łączy  dwie części miasta, a przy okazji oferuje wspaniałe widoki na rzekę i panoramę miasta. Warto odwiedzić również twierdzę w Toruniu, która pochodzi z XIX i jest bardzo dobrze zachowana. Jest to bardzo atrakcyjne miejsce dla miłośników historii i architektury wojskowej i można tu zwiedzać fortyfikacje, podziemia oraz wystawę związaną z historią twierdzy. Jeśli pogoda będzie sprzyjać to warto przejść się Bulwarem Filadelfijskim, malowniczym nadbrzeżem Wisły, idealnym na spacery i relaks. Znajdują się tam zielone tereny, miejsca do pikników, a także punkty widokowe. Obowiązkowym punktem dla każdego, kto chce poznać historię tego miasta, jest Muzeum Torunia. Znajduje się tam bogata kolekcja eksponatów, obrazów i dokumentów związanych z dziejami miasta, od czasów prehistorycznych, aż do współczesności.

 

 

Dodaj komentarz