Co można robić podczas podróży pociągiem?

Co można robić podczas podróży pociągiem?

Podróżowanie pociągiem na przestrzeni lat przeszło spore zmiany. Jakiś czas temu można było obserwować coraz mniejszą ilość podróżnych, ludzie częściej wybierali samochód, szukali pracy blisko domu, a na wakacje jeździli za granicę. Obecnie rosnąca świadomość śladu ekologicznego, wyższe zarobki w większych miastach oraz atrakcyjność wakacji w kraju sprawiają, że coraz więcej osób podróżuje pociągami. Ale jedno pytanie pozostało niezmienne – co robić podczas podróży pociągiem? 

1. Spanie 

W ciągłym biegu wiele osób jest niedospanych i nawet te kilkadziesiąt minut w drodze do pracy na niedługą drzemkę jest zbawienne. Jednak trzeba przy tym uważać. Bardzo łatwo przegapić stację docelową, więc warto ustawić budzik, albo poprosić pasażera jadącego w to samo miejsce o obudzenie. 

2. Rozmowa ze współpasażerami 

Coraz więcej widzi się ludzi, którzy się mijają nie zamieniając słowa. Ale często zaskakujące może być sprawdzenie tego, jak chętnie ludzie zawierają nowe znajomości. Zagadanie do kogoś w pociągu, z kim być może nawet codziennie dojeżdża się do pracy może być początkiem nowej, ciekawej znajomości. W przypadku długiej podróży ciekawa rozmowa ze współpasażerem może sprawić, że podróż naprawdę szybko minie, a kro wie czy nie przyda się potem pomoc przy wyniesieniu bagażu? 

3. Czytanie książki, oglądanie filmu, odrabianie lekcji

To świetne sposoby na zabicie czasu podczas podróży, a dodatkowo wnoszące wartość dodaną i zmniejszenia wrażenia o marnowaniu czasu podczas podróży. Przeczytanie ciekawej, edukacyjnej książki czy informacyjnego filmu to dwie pieczenie na jednym ogniu. Nie traci się czasu i uczy czegoś nowego. Można też oczywiście wybrać literaturę czy film mniej wymagające, a rozluźniające. Dla osób w wieku szkolnym i studentów podróż pociągiem do szkoły jest dobrym czasem na dokończenie zadanego zadania, nauczenie się na zbliżającą klasówkę, albo zrobienie notatki. Nie jest to jednak wybór dla wszystkich, osoby z chorobą lokomocyjną czy problemami z błędnikiem mogą źle się czuć podczas dłuższego patrzenia w książkę czy ekran podczas podróży. 

4. Słuchanie podcastu

Dla osób, o których wspomniano na koniec poprzedniego punktu dobrą alternatywą będzie słuchanie ciekawego podcastu. Wystarczą słuchawki i można dobrze wykorzystać podróż. Podobnie jak w przypadku książki – można postawić na coś bardziej ambitnego, albo lekki temat, np. na temat hobby. 

Czego nie robić w pociągu?

Warto wspomnieć o kilku rzeczach, których lepiej nie robić w pociągu: 

  • słuchać muzyki bez słuchawek 
  • głośno i długo rozmawiać przez telefon 
  • jeść coś mocno aromatycznego 
  • używać zapachowych kosmetyków 

Stosując się do tego podróż będzie przyjemna nie tylko dla siebie samego, ale i dla współpasażerów. 

Dodaj komentarz