Podróżowanie pociągiem na przestrzeni lat przeszło spore zmiany. Jakiś czas temu można było obserwować coraz mniejszą ilość podróżnych, ludzie częściej wybierali samochód, szukali pracy blisko domu, a na wakacje jeździli za granicę. Obecnie rosnąca świadomość śladu ekologicznego, wyższe zarobki w większych miastach oraz atrakcyjność wakacji w kraju sprawiają, że coraz więcej osób podróżuje pociągami. Ale jedno pytanie pozostało niezmienne – co robić podczas podróży pociągiem?
1. Spanie
W ciągłym biegu wiele osób jest niedospanych i nawet te kilkadziesiąt minut w drodze do pracy na niedługą drzemkę jest zbawienne. Jednak trzeba przy tym uważać. Bardzo łatwo przegapić stację docelową, więc warto ustawić budzik, albo poprosić pasażera jadącego w to samo miejsce o obudzenie.
2. Rozmowa ze współpasażerami
Coraz więcej widzi się ludzi, którzy się mijają nie zamieniając słowa. Ale często zaskakujące może być sprawdzenie tego, jak chętnie ludzie zawierają nowe znajomości. Zagadanie do kogoś w pociągu, z kim być może nawet codziennie dojeżdża się do pracy może być początkiem nowej, ciekawej znajomości. W przypadku długiej podróży ciekawa rozmowa ze współpasażerem może sprawić, że podróż naprawdę szybko minie, a kro wie czy nie przyda się potem pomoc przy wyniesieniu bagażu?
3. Czytanie książki, oglądanie filmu, odrabianie lekcji
To świetne sposoby na zabicie czasu podczas podróży, a dodatkowo wnoszące wartość dodaną i zmniejszenia wrażenia o marnowaniu czasu podczas podróży. Przeczytanie ciekawej, edukacyjnej książki czy informacyjnego filmu to dwie pieczenie na jednym ogniu. Nie traci się czasu i uczy czegoś nowego. Można też oczywiście wybrać literaturę czy film mniej wymagające, a rozluźniające. Dla osób w wieku szkolnym i studentów podróż pociągiem do szkoły jest dobrym czasem na dokończenie zadanego zadania, nauczenie się na zbliżającą klasówkę, albo zrobienie notatki. Nie jest to jednak wybór dla wszystkich, osoby z chorobą lokomocyjną czy problemami z błędnikiem mogą źle się czuć podczas dłuższego patrzenia w książkę czy ekran podczas podróży.
4. Słuchanie podcastu
Dla osób, o których wspomniano na koniec poprzedniego punktu dobrą alternatywą będzie słuchanie ciekawego podcastu. Wystarczą słuchawki i można dobrze wykorzystać podróż. Podobnie jak w przypadku książki – można postawić na coś bardziej ambitnego, albo lekki temat, np. na temat hobby.
Czego nie robić w pociągu?
Warto wspomnieć o kilku rzeczach, których lepiej nie robić w pociągu:
- słuchać muzyki bez słuchawek
- głośno i długo rozmawiać przez telefon
- jeść coś mocno aromatycznego
- używać zapachowych kosmetyków
Stosując się do tego podróż będzie przyjemna nie tylko dla siebie samego, ale i dla współpasażerów.