Rumunia to kraj położony w południowo-wschodniej części Europy. Od wschodu ma dostęp do Morza Czarnego. Pomimo że Rumunia nie jest krajem słynącym z turystyki, warto dać mu szansę i odkryć jego historię i kulturę, która z pewnością zachwyci. Rumunia skrywa bowiem wiele sekretów.
Najpiękniejsze miasta
Rumunia oferuje turystom o wiele więcej niż tylko urlop na plaży nad Morzem Czarnym. Oto miasta, które zasługują na szczególną uwagę:
- Bukareszt — stolica i największe miasto Rumunii. Do największych atrakcji Bukaresztu należą między innymi Łuk Triumfalny, Muzeul Satului, czy Pałac Draculi. Miasto leży nad rzeką Dymbowicą. Większość atrakcji w Bukareszcie znajduje się w centrum miasta.
- Braszów — znajduje się w odległości około dwóch godzin od stolicy Rumunii. Słynną atrakcją Braszowa jest najwęższa ulica świata. Panoramę miasta można podziwiać z Góry Tampy. Na górę wjeżdża kolejka linowa.
- Konstanca — to miasto portowe, znajdujące się nad Morzem Czarnym. Szczyci się przede wszystkim swoją starówką. Większość turystów, którzy chcą skorzystać z uroków piaszczystych plaż, woli jednak wyjechać poza miasto do okolicznych kurortów, takich jak przykładowo Mamaia.
- Kluż-Napoka — to jedno z najchętniej odwiedzonych miast, które szczyci się swoją architekturą. Odwiedzając Kluż-Napoka, warto zajrzeć do Muzeum Historii Transylwanii, czy do Parku Etnograficznego.
- Timișoara — idealne miejsce na jednodniową wyprawę. W centrum zjeść można w restauracjach i barach, serwujących lokalne potrawy. Nowa Synagoga, Zamek Hunyadych, czy Muzeum Wsi to zabytki warte uwagi.
Wskazówki dla podróżujących
Jeśli zależy nam na dobrej pogodzie, warto wybrać się do Rumunii w okresie pomiędzy majem a wrześniem. Wtedy to temperatury przewyższają 20 stopni. Obowiązująca w Rumunii waluta to tzw. lej (RON). Ceny w Rumunii nie są zbyt wysokie w porównaniu z innymi europejskimi państwami. Podróżujący do Rumunii w większości przypadków chwalą sobie gościnność lokalnych mieszkańców. Kuchnia rumuńska to przede wszystkim dania mięsne i zupy. Popularne są kiełbasy i gulasze. Z tego względu regionalna kuchnia często może przypominać tą polską. Jednakże nie tylko dania wytrawne zachwycają turystów. Papanași to obłędny w smaku deser przypominający pączka z dodatkiem twarogu, polany śmietaną i domową konfiturą. Kolejną wyśmienitą propozycją jest słodki kołacz, sprzedawany najczęściej w małych budkach przy ulicach w centrum miast. Jeśli interesują nas lokalne legendy, warto odwiedzić jedną z największych atrakcji turystycznych w Rumunii —— zamek w Branie. Znajduje się on w Siedmiogrodzie. Ten obiekt, wywodzący się ze średniowiecza, swoją popularność zawdzięcza Drakuli. Historia głosi, że wampir miał mieszkać w tym właśnie zamku.