Co warto zobaczyć w Palermo?

Co warto zobaczyć w Palermo?

Co warto zobaczyć w Palermo?

Palermo od starożytności było perłą w koronie Sycylii. Miasto to powstało prawdopodobnie w VIII w. p.n.e. jako kolonia fenicka. Następnie trafiło pod panowanie rzymskie, by w 831 r. zostać podbite przez Arabów. Średniowieczna i nowożytna historia miasta pokazuje, jak przenikały się w nim kultury.

Nietypowa architektura

Arabskie wpływy w architekturze Palermo są dobrze widoczne, kiedy popatrzymy na kościół San Giovanni degli Eremiti. Jego romańska, ciężka bryła została wzbogacona o ceglano-czerwone kopuły przywodzące na myśl architekturę Islamu. Jest to rzadko spotykane zjawisko, by najeźdźcy inspirowali się nurtami artystycznymi podbitych ludów przy tworzeniu projektów swoich budowli. Wpływy arabskie zauważysz też, patrząc na zdobienia fasady katedry, we wnętrzu Kaplicy Palatyńskiej (w Pałacu Normanów) czy w Castello della Zisa.

Perły baroku

Wbrew pozorom architektura baroku to nie tylko kościoły. Jednym z najlepiej rozpoznawalnym miejsc w mieście jest plac Quattro Canti (po polsku: Plac Czterech Rogów). Plac i barokowe pałace z identycznymi fasadami zbudowano w XVII w. na cześć czterech hiszpańskich królów Sycylii.

Fani barokowej i rokokowej architektury sakralnej będą zachwyceni, móc podziwiać bogato zdobione kościoły: m.in. Casa Professa czy Santa Caterina.

Palermo — świątynia sztuki

Wszyscy fani filmów takich jak: Ojciec Chrzestny, Cinema Paradiso czy Utalentowany pan Ripley będą mogli samodzielnie odkrywać miasto, szukając budynków i miejsc dobrze im znanych z filmowych kadrów.

  • Teatr Massimo — jak sama nazwa wskazuje, jest wielki. To największy teatr operowy w Europie, a schody do niego prowadzące „zagrały” w kultowej już scenie końcowej III części Ojca Chrzestnego.
  •  Palazzo Adriano — miasteczko wystąpiło w filmie Cinema Paradiso. To niewielka miejscowość, która zachwyca swoją malowniczością.
  • Piazza Bellini — wystąpił w filmie Utalentowany pan Ripley. Prowadzą do niego typowo włoskie ciasne uliczki, przy których stoją wiekowe kamienice.

Przyprawy i kulinaria

Palermo to miasto portowe. To właśnie dzięki obecności portu morskiego mogło się tak dobrze rozwijać. Dostęp do świeżych owoców morza, win z kontynentalnej części Włoch oraz mnogości przypraw z importu zaowocowała rozwinięciem handlu i gastronomii. Ballaro to najstarszy targ w mieście, bardzo dobrze znany Sycylijczykom. To nie tylko miejsce ich codziennych zakupów, ale także codziennych spotkań z przyjaciółmi czy znajomymi. Na bazarze można napić się kawy albo zjeść coś pysznego w licznych kafejkach.

Co warto spróbować w Palermo?

  • Panelle – placki z ciecierzycy smażone w oleju, w bułce z sezamem.
  • Cassata – ciasto biszkoptowe z ricottą, kandyzowanymi owocami i czekoladą.
  • Sfincione – to pizza pieczona na grubym cieście. Jej główne dodatki to cebula i pomidory. Jest to danie typowe dla Palermo i można je kupić od ulicznego handlarza.

 

 

Dodaj komentarz