Najciekawsze atrakcje w Turynie

Najciekawsze atrakcje w Turynie

Turyn to jedno z najważniejszych miast i prawdziwa perła północnej Italii. Niezwykle bogata historia i kultura czynią z niego idealne miejsce dla miłośników pięknej architektury i zabytków.

Świątynie w Turynie

Podobnie jak wiele innych, znanych włoskich miast, również Turyn słynie między innymi z pięknych budynków sakralnych. Bogata historia tego miasta sprawiła, że można tu znaleźć kościoły z różnych okresów. Warto wiedzieć, co zobaczyć w Turynie, aby nie przegapić nic z najważniejszych symboli tego miasta.

Katedra turyńska

Główną świątynią miasta jest katedra turyńska. Okazały budynek powstał pod koniec XIV wieku, prawdopodobnie w miejscu, w którym wcześniej znajdował się starożytny rzymski teatr. Budynek służył jako miejsce pochówku wielu wybitnych postaci związanych z miastem, w tym również członków dynastii panującej w Królestwie Sardynii, którego Turyn był stolicą. Jedną z najważniejszych jego atrakcji jest również słynny Całun Turyński, przechowywany w XVII – wiecznej kaplicy przylegającej do katedry.

Kościół św. Wawrzyńca

Kościół św. Wawrzyńca (wł. San Lorenzo) uważany jest za jeden z najlepszych przykładów architektury barokowej, i jedno z największych osiągnięć Guarino Gauriniego, zakonnika i architekta żyjącego w XVII wieku.

Jego powstanie wiąże się z księstwem Sabaudii, które w tamtym okresie obejmowało te terytoria. Żyjący jeszcze w XVI wieku książę sabaudzki Emanuel Filibert zechciał ufundować w Turynie nowy kościół w podziękowaniu za zwycięstwo w bitwie. Ostatecznie jednak doszło wówczas do odrestaurowania istniejącego już w tym miejscu kościoła i nadaniu mu nowego patrona, właśnie w osobie św. Wawrzyńca. Kościół, który można podziwiać dzisiaj, powstał ponad 100 lat później. Pierwsza msza została w nim odprawiona w maju 1680 roku.

Pozostałe obiekty

Turyn przez wieki pełnił bardzo ważną rolę w historii całego regionu, niejednokrotnie będąc stolicą różnych państw zajmujących te terytoria. Dzięki temu powstało w nim nie tylko wiele świątyń, ale również innych, okazałych budowli służących tutejszym władcom.

Jednym z najważniejszych obiektów tego typu jest Pałac Królewski, będący ważnym miejscem dla całej włoskiej świadomości narodowej. Okazały pałac powstał w XVII wieku, a do końca XIX stulecia był kilkakrotnie przebudowywany. Służył jako siedziba dynastii Sabaudzkiej, która władała przez wieki kilkoma państwami na terenie Italii, a w XIX wieku zasiadła na tronie zjednoczonych Włoch. Dziś znajduje się tam muzeum poświęcone temu potężnemu rodowi.

Turyn to również liczne muzea. W mieście tym powstał FIAT; wciąż znajduje się tu główna siedziba przedsiębiorstwa, a także muzeum poświęcone motoryzacji. Innym ciekawym miejscem jest Muzeum Egipskie, w którym można podziwiać mnóstwo eksponatów związanych właśnie ze starożytnym Egiptem.

Liczba miejsc godnych zobaczenia w Turynie jest tak duża, że trudno w pełni poznać to miasto w ciągu jednodniowej wycieczki. Warto zostać tu na dłużej i poczuć wyjątkowy klimat jego wielowiekowej historii.

Dodaj komentarz