Bochotnica: co warto zobaczyć?

Bochotnica: co warto zobaczyć?

W rejonie Kazimierza Dolnego nie brak ciekawych miejsc, do których warto zajrzeć podczas krajoznawczej wycieczki. Gdzie warto się wybrać? Dla tych turystów, którym udało się znaleźć tanie noclegi w okolicach Kazimierza Dolnego, godnym polecenia miejscem będzie Bochotnica. Jakie atrakcje czekają tutaj na turystów?

Niewielka Bochotnica to wiele ciekawych miejsc oraz interesująca historia, którą z pewnością warto lepiej poznać. Ta ciekawa wioska leży w miejscu, w którym rzeka Bystra łączy się z Wisłą, a Małopolski Przełom Wisły zachwyca najpiękniejszymi widokami. O popularności tej miejscowości decyduje nie tylko świetna lokalizacja, ale i dzieje, w których pojawiają się król Kazimierz Wielki oraz Esterka. To właśnie dla niej miał powstać w Bochotnicy zamek, którego ruiny są obecnie jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w tej wsi.

Co wiemy o bochotnickim zamku? Choć legendy łączą go z Kazimierzem Wielkim, obiekt ten nigdy nie był królewską własnością. Zamek w Bochotnicy powstał w połowie XIV wieku i świetnie sprawdzał się jako rezydencja rycerska. Jednym z panów tego zamku miał być wojewoda poznański, Maciej Borkowic, któremu król Kazimierz miał powierzyć opiekę nad słynną Esterką. Wśród kolejnych panów na Bochotnicy pojawiają się m. in. protoplaści rodu Firlejów oraz Zbąscy, z rodu których wywodziła się słynna Anna. Była to dość ciekawa kobieta, która chętnie brała udział w napadach na miejscową ludność. Jej synem był Jan, który jako pierwszy zaczął używać nazwiska Bochotnicki. Zamek w Bochotnicy poważnie ucierpiał w XVII wieku, kiedy to w rejonie Kazimierza Dolnego często dochodziło do zbrojnych starć. Opuszczony obiekt, choć formalnie miał właścicieli, na dłuższą metę nikogo już nie interesował. Dopiero po latach stał się atrakcją turystyczną oraz zabytkiem, chętnie odwiedzanym przez krajoznawców w trakcie historycznej wycieczki po okolicach Kazimierza Dolnego.

Co jeszcze warto zobaczyć w Bochotnicy? Ważną pamiątką po dawnych panach tutejszego zamku są ruiny mauzoleum Jana Bochotnickiego, które znajdują się w niewielkiej odległości od wspomnianego zamku. Jedna z miejscowych legend zakłada, iż grób ów w istocie jest grobem Esterki. Jak jest w rzeczywistości? Tajemnic jest tu sporo, nic więc dziwnego, że obiekt ten skutecznie pobudza wyobraźnię turystów. W czasie wycieczki po rejonie Bochotnicy można też odwiedzić pobliskie wąwozy lessowe oraz dość liczne kamieniołomy. Robią one ogromne wrażenie i na miłośnikach pięknych widoków, i na tych turystach, którzy interesują się geologią.

Bochotnica to ciekawy cel wycieczki dla tych osób, które interesują się historią oraz legendami. Tu ciekawych zabytków i pięknych widoków nie zabraknie dla nikogo, dzięki czemu wizyta w tej wsi na długo zapisze się w pamięci każdego odwiedzającego ją gościa.

Dodaj komentarz