Strzelno – między Wielkopolską a Kujawami

Strzelno – między Wielkopolską a Kujawami

Strzelno to urokliwa miejscowość na pograniczu historycznej Wielkopolski i Kujaw o bogatej historii i wyjątkowo cennych zabytkach. Leży w powiecie mogileńskim w województwie kujawsko-pomorskim, a także zaledwie 20 km od Inowrocławia. Miasto może poszczycić się sławnymi mieszkańcami: to tutaj urodził się Albert Abraham Michelson, amerykański fizyk i laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki w roku 1907. Tutaj także urodził się Stanisław Gądecki, arcybiskup i metropolita poznański. Co warto zobaczyć w Strzelnie?

Cenne średniowieczne zabytki!
Najcenniejszym zabytkiem w Strzelnie jest zdecydowanie romańska rotunda św. Prokopa pochodząca z I połowy XII wieku. Jest ona jednym z najlepiej zachowywanych przykładów architektury tego typu w Polsce. Z tego powodu odwiedzają ją wycieczki z dalekich zakątków naszego kraju, aby podziwiać oryginalne mury pamiętające jeszcze czasy piastowskie. Rotunda wykonana jest z granitowych ciosów, wyposażona jest w charakterystyczne dla epoki absydy oraz małe okna. Również z XII wieku pochodzi znajdujący się obok Kościół Świętej Trójcy i Najświętszej Marii Panny budowany z myślą o znajdującym się w Strzelnie klasztorze norbertanek. W późniejszych wiekach uległ on barokizacji, aczkolwiek zachowały się w nim liczne elementy romańskie. Znane są przede wszystkim wyjątkowo cenne romańskie kolumny z wyrzeźbionymi scenkami przedstawiającymi cnoty i występki. Zostały one odkryte całkowicie przypadkowo przez grupę konserwatorów. Dzisiaj w przybocznych pomieszczaniach klasztornych zorganizowano niewielkie muzeum. Zwiedzający mogą też oczywiście zobaczyć na własne oczy słynne kolumny. Poza zespołem składającym się z dwóch bardzo cennych zabytków sakralnych, Strzelno zwraca swoją uwagę dobrze zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym. Znajduje się tam rozległy rynek, a także wiele wiekowych kamieniczek, między którymi widnieją wąskie uliczki. Niektóre z nich zdecydowano się nawet wpisać do rejestru zabytków!

W pobliżu inne perełki!
Strzelno położone jest w bardzo atrakcyjnej turystycznie okolicy dla pasjonatów zabytków sięgających początku polskiej państwowości. W stolicy powiatu, Mogilnie (15 km) znajduje się klasztor pobenedyktyński z romańskimi kryptami pochodzący z XI wieku. W pobliskiej Kruszwicy (15 km) stoi natomiast XII-wieczna romańska kolegiata i pozostałości zamku Kazimierza Wielkiego położone malowniczo nad jeziorem Gopło (słynna Mysia Wieża). W Inowrocławiu znajduje się natomiast warty uwagi park solankowy składający się na infrastrukturę tamtejszego uzdrowiska. Najważniejszą jego częścią są unikalne tężnie solankowe, które umożliwiają zdrowotne inhalowanie się kuracjuszom odwiedzającym Kujawy.

Dodaj komentarz