Strzelno to urokliwa miejscowość na pograniczu historycznej Wielkopolski i Kujaw o bogatej historii i wyjątkowo cennych zabytkach. Leży w powiecie mogileńskim w województwie kujawsko-pomorskim, a także zaledwie 20 km od Inowrocławia. Miasto może poszczycić się sławnymi mieszkańcami: to tutaj urodził się Albert Abraham Michelson, amerykański fizyk i laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki w roku 1907. Tutaj także urodził się Stanisław Gądecki, arcybiskup i metropolita poznański. Co warto zobaczyć w Strzelnie?
Cenne średniowieczne zabytki!
Najcenniejszym zabytkiem w Strzelnie jest zdecydowanie romańska rotunda św. Prokopa pochodząca z I połowy XII wieku. Jest ona jednym z najlepiej zachowywanych przykładów architektury tego typu w Polsce. Z tego powodu odwiedzają ją wycieczki z dalekich zakątków naszego kraju, aby podziwiać oryginalne mury pamiętające jeszcze czasy piastowskie. Rotunda wykonana jest z granitowych ciosów, wyposażona jest w charakterystyczne dla epoki absydy oraz małe okna. Również z XII wieku pochodzi znajdujący się obok Kościół Świętej Trójcy i Najświętszej Marii Panny budowany z myślą o znajdującym się w Strzelnie klasztorze norbertanek. W późniejszych wiekach uległ on barokizacji, aczkolwiek zachowały się w nim liczne elementy romańskie. Znane są przede wszystkim wyjątkowo cenne romańskie kolumny z wyrzeźbionymi scenkami przedstawiającymi cnoty i występki. Zostały one odkryte całkowicie przypadkowo przez grupę konserwatorów. Dzisiaj w przybocznych pomieszczaniach klasztornych zorganizowano niewielkie muzeum. Zwiedzający mogą też oczywiście zobaczyć na własne oczy słynne kolumny. Poza zespołem składającym się z dwóch bardzo cennych zabytków sakralnych, Strzelno zwraca swoją uwagę dobrze zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym. Znajduje się tam rozległy rynek, a także wiele wiekowych kamieniczek, między którymi widnieją wąskie uliczki. Niektóre z nich zdecydowano się nawet wpisać do rejestru zabytków!
W pobliżu inne perełki!
Strzelno położone jest w bardzo atrakcyjnej turystycznie okolicy dla pasjonatów zabytków sięgających początku polskiej państwowości. W stolicy powiatu, Mogilnie (15 km) znajduje się klasztor pobenedyktyński z romańskimi kryptami pochodzący z XI wieku. W pobliskiej Kruszwicy (15 km) stoi natomiast XII-wieczna romańska kolegiata i pozostałości zamku Kazimierza Wielkiego położone malowniczo nad jeziorem Gopło (słynna Mysia Wieża). W Inowrocławiu znajduje się natomiast warty uwagi park solankowy składający się na infrastrukturę tamtejszego uzdrowiska. Najważniejszą jego częścią są unikalne tężnie solankowe, które umożliwiają zdrowotne inhalowanie się kuracjuszom odwiedzającym Kujawy.