Jak być bardziej zorganizowanym? Kilka pomocnych wskazówek

Jak być bardziej zorganizowanym? Kilka pomocnych wskazówek

Wiele osób pragnie mieć bardziej zorganizowane życie. Prawdą jest, że w dzisiejszych czasach większość z nas ma dużo na głowie i czasem łatwo jest pogubić się w nadmiarze obowiązków i różnych zajęć. Aby dobrze pożytkować swój czas i być produktywnym, potrzebna jest właściwa organizacja.

Oczywiście, nie znaczy to, że musisz całkowicie zrezygnować ze spontaniczności i starannie planować każdą godzinę. Warto jednak choć odrobinę zorganizować swoją codzienność. Sam przekonasz się, jak pozytywnie wpłynie to na Twoje życie.

Zacznij planować z wyprzedzeniem

W organizowaniu swojej codzienności bardzo pomaga prowadzenie kalendarza lub plannera. Możesz wyznaczyć sobie jeden dzień w tygodniu, w którym poświęcisz czas na zaplanowanie nadchodzących dni. Niektórzy wolą korzystać z papierowych plannerów, a inni upodobali sobie kalendarze elektroniczne. Niezależnie od tego, na jaką formę Ty się zdecydujesz, zadbaj o to, by Twój plan był zawsze pod ręką.

Jeśli w ciągu dnia masz dużo obowiązków, możesz też każdego ranka wypisać zadania na dany dzień, a potem ponumerować je w kolejności od najważniejszego do najmniej istotnego. Kiedy zrealizujesz jakieś zadanie, odznacz je na swojej liście. Widząc, ile już zdołałeś osiągnąć, będziesz czuł się zmotywowany do dalszej pracy. Na początku zajmij się sprawami, na które musisz poświęcić najwięcej czasu lub tymi, które wymagają największego skupienia. Później przejdź to mniej uciążliwych zadań.

Oprócz planowania konkretnych dni oraz tygodni, możesz także sporządzić plan długoterminowy. Nie ma jednak sensu planować całego roku, ponieważ w tym czasie może się wiele zmienić. Sporo osób twierdzi, że najlepiej planować z trzymiesięcznym wyprzedzeniem – taki okres nie jest ani za długi, ani za krótki. Zapisz wszystkie swoje większe plany i cele, które chcesz osiągnąć w najbliższym kwartale.

Nabierz dobrych nawyków i uporządkuj swoją przestrzeń

Mnóstwo czynności, które wykonujemy na co dzień to kwestia przyzwyczajeń. Warto świadomie kształtować dobre nawyki i starać się wyrugować ze swojego życia te niekorzystne. Jednym ze zwyczajów, o które możesz zadbać, jest odpowiednia ilość snu. Dobry sen da Ci potrzebną energię, by radzić sobie z wyzwaniami codzienności. Wiele osób ma w zwyczaju przesiadywać do późna przed ekranem telewizora czy komputera.

Wskutek tego na drugi dzień albo są niewsypani albo wstają z łóżka dopiero w południe. Postaraj się przez tydzień kłaść się i wstawać przynajmniej godzinę wcześniej. Przekonasz się, ile czasu możesz w ten sposób zyskać! Rankiem masz dużo energii, a Twój umysł jest wypoczęty i zregenerowany. Być może zauważysz, że właśnie o wczesnych godzinach jesteś najbardziej produktywny i najwięcej udaje Ci się osiągnąć!

Staraj się też zwalczać w sobie skłonność do prokrastynacji. Odkładanie wszystkiego na później to powszechny problem, jednak można się z nim uporać. Jeśli jakaś czynność zajmie Ci mniej niż pięć minut – zrób to od razu! Może chodzić na przykład o pościelenie łóżka, załadowanie pralki czy odpisanie na e-mail z pracy. Kiedy chcesz osiągnąć jakiś cel, staraj się jak najszybciej wprowadzić w swoim życiu zmiany. Może postanowiłeś, że będziesz regularnie ćwiczyć? Zacznij od dziś, a nie od jutra!

Zagracona przestrzeń również może bardzo negatywnie wpłynąć na produktywność w ciągu dnia. Postaraj się więc uporządkować swoje przedmioty – w szafkach, szufladach i na biurku. Na bieżąco dbaj też o porządek i kiedy skończysz używać danej rzeczy od razu odkładaj ją na miejsce. Nie bez powodu niektórzy twierdzą, że porządek w otoczeniu to porządek w głowie!

Dodaj komentarz