Kurkuma na odchudzanie – co warto wiedzieć o tej przyprawie?

Kurkuma na odchudzanie – co warto wiedzieć o tej przyprawie?

Kurkuma to przyprawa o charakterystycznym żółto-pomarańczowym kolorze. Często stosuje się ją w daniach kuchni indyjskiej i można ją bez problemu kupić w formie proszku w supermarketach. Kurkumę można dodawać zarówno do dań wytrawnych, jak i słodkich, a swoje zastosowanie odnajduje także w kosmetyce i dietach odchudzających. Bardzo często różnego rodzaju tabletki na odchudzanie i suplementy na odchudzanie mają w swoim składzie właśnie aromatyczną kurkumę. Jest to bardzo zdrowa przyprawa https://dietetyk.edu.pl/zdrowie/, która ma wiele właściwości.

Kurkuma – co warto o niej wiedzieć?

Kurkuma występuje w postaci świeżych kłączy, które pochodzą z rośliny zwanej strusiem. Jest to długa, azjatycka bylina, z rodziny imbirów i to właśnie z niej pozyskuje się przyprawę, którą można używać podczas gotowania. Kłącza zawierają 70% skrobi, olejków eterycznych i żywic, fruktozy, glukozy i minerałów oraz około 5% kurkuminoidów, w tym kurkuminy. Jest to składnik aktywny, który działa także jako barwnik – bardzo łatwo jest to zauważyć w kontakcie kurkumy ze skórą lub ubraniem. Mimo intensywnego koloru i właściwości barwiących kurkuma wcale nie ma bardzo mocnego i ostrego smaku, jest on charakterystyczny, jednak bez problemu można ją dodawać do różnych dań.

To, co warto wiedzieć to to, że kurkuma to jeden z najsilniejszych antyoksydantów, który zwalcza nadmiar tzw. wolnych rodników, które odpowiadają za procesy starzenia i zmiany nowotworowe. Potwierdzono także, że substancje zawarte w kurkumie mają działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Spożywając regularnie kurkumę, możemy poprawić swoją odporność oraz wspomóc się w walce z przeziębieniem. Kurkumina oczyszcza wątrobę, pomaga leczyć cukrzycę i poprawia pracę mózgu. Jak widać, jest to niezwykły produkt, który powinien znaleźć się w każdej kuchni.

Jak kurkuma pomaga w odchudzaniu?

Odchudzające właściwości kurkumy doceniono już dawno temu, dlatego można ją znaleźć w wielu tabletkach na odchudzanie. Ta niepozorna przyprawa pobudza układ pokarmowy i wspomaga wydzielanie soków trawiennych i żółci, która jest niezbędna w procesie spalania tłuszczy i białek. Stymuluje tym samym metabolizm. Kurkuma zapobiega też zaparciom oraz wzdęciom więc jest dobra dla osób, które mają problemy z trawieniem i układem pokarmowym. Dobrym pomysłem jest picie wody z kurkumą każdego dnia. Oczyścisz w ten sposób swój organizm i przyśpieszysz metabolizm. Możesz ją też dodawać do swoich potraw – zup, dipów, sałatek i jajecznicy.

Dodaj komentarz