Jak sprawnie wykonać sobotnie sprzątanie?

Jak sprawnie wykonać sobotnie sprzątanie?

Większość pracujących kobiet ma w zwyczaju w soboty przeprowadzać sprzątanie całego mieszkania. Zwykle bardzo trudno nam się do tego zabrać, bo sobotnie sprzątanie kojarzy się z wielogodzinnym wysiłkiem. Tymczasem, przy zachowaniu pewnych zasad, można to przeprowadzić szybko i sprawnie.

Sprzątaj regularnie

Naczelna zasada efektywnego sprzątania nakazuje robić to regularnie, czyli nie dopuszczać do zaległości. Jeśli zaniedbamy jakiś element, na przykład odkamienianie kabiny prysznicowej, później będziemy musieli poświęcić na tę czynność dużo czasu oraz wydać dodatkowe środki na mocne płyny czyszczące. Podobnie jak w medycynie, lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Harmonogram sprzątania

Aby nie dopuścić do zaległości, warto sporządzić sobie harmonogram sprzątania, wtedy nie umknie nam nic ważnego. Chodzi o to, aby przygotować sobie swego rodzaju ściągawkę, którą można powiesić na przykład na lodówce. Na takiej rozpisce zaznaczamy, które czynności należy wykonać codziennie, które dwa razy w tygodniu, co tydzień, co miesiąc, co kwartał.

Mając stworzony taki harmonogram, na pewno nie zdarzy nam się zapomnieć odkurzyć karnisze czy przetrzeć kaloryfery. Zwykle zaniedbujemy te czynności, które wykonywane są stosunkowo rzadko, a więc mycie kratki wentylacyjnej czy zrobienie porządku na półce, gdzie trzymamy ozdoby świąteczne.

Jak się przygotować do sprzątania?

W ramach przygotowań powinniśmy zadbać o wygodny strój oraz środki czyszczące i akcesoria do sprzątania. Dobrze jest o swoim zamiarze poinformować rodzinę, która w tym czasie może udać się na przykład na spacer. Warto także przejść się po mieszkaniu i ocenić, co będzie wymagało sprzątania.

Jeśli powierzchnia do sprzątania jest duża, to akcesoria takie jak ściereczki, szczotki, gąbki, płyny, worki na śmieci dobrze jest mieć w specjalnym organizerze czy koszyku, by niepotrzebnie nie przenosić pojedynczych przedmiotów z jednej części mieszkania w drugą. Przy okazji sprzątania wskazane jest także wywietrzenie wszystkich pomieszczeń.

Jak sprzątać szybko i skutecznie?

Sprzątanie zaczynamy od przenoszenia rzeczy na ich właściwe miejsce. Chowamy więc ubrania do szaf, dokumenty do szuflad a brudną bieliznę odnosimy do kosza. Dobrze jest zacząć od pomieszczeń szczególnie wymagających, a więc od łazienki i kuchni. W łazience szczególnie starannie czyścimy toaletę, brodzik, kabinę, umywalkę. Przecieramy także kafle i lustro.

W kuchni należy załadować zmywarkę, wyczyścić blaty, fronty, relingi i uchwyty. Umycia wymagać będzie także płyta gazowa, stół, zlew wraz z baterią. Warto także przetrzeć okap, parapet i kaloryfer. Jeśli chodzi o pokoje to przede wszystkim należy usunąć kurze z mebli, zaczynając od góry. Kurz usuwamy także z takich sprzętów jak telewizor, komputer, drukarka, telefon.

Nie zapominamy również o wyłącznikach i kontaktach. Przecieramy szafy i drzwi wewnętrzne. Ścielimy łóżka, poprawiamy poduszki, zasłony. Na koniec sobotniego sprzątania zajmujemy się podłogami, a więc odkurzamy dywany, wykładziny w całym mieszkaniu i przecieramy mopem płytki. Przy okazji sprzątania dobrze jest też podlać rośliny ozdobne. Jeśli lubimy sztuczne odświeżacze, możemy je na koniec rozpylić albo zapalić aromatyczne świece.

Jak widać, dobrze zorganizowane sprzątanie wcale nie musi trwać długo. Warto zacząć je wcześnie, gdy jesteśmy jeszcze pełni energii. Dla uprzyjemnienia można sobie włączyć ulubioną muzykę albo podcast z ciekawymi materiałami. Po wykonaniu całego sprzątania można zrobić zdjęcia uprzątniętego domu, które będą w przyszłości znakomitą motywacją do kolejnego sprzątania.

Dodaj komentarz