Jak zorganizować wyjazd do Stanów Zjednoczonych?

Jak zorganizować wyjazd do Stanów Zjednoczonych?

Wielu młodych ludzi myśląc o swojej przyszłej karierze zawodowej, inwestowaniu we własne umiejętności i po prostu o przygodzie, planuje wakacyjny wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Młodym ludziom w Polsce umożliwiają to różnego rodzaju projekty, np. typu Work&Travel, w trakcie których młodzież może nie tylko zarobić trochę pieniędzy, ale także zwiedzić Stany Zjednoczone, poznać nowych ludzi, a także – szlifować język angielski (choć tutaj właściwie bardziej język amerykański). O czym należy pomyśleć przed zaplanowaniem wyjazdu:

Przede wszystkim o uzyskaniu wizy. Młodzi ludzie podróżujący w celu uzyskania legalnej pracy w programie Work&Travel nie mają jednak żadnych problemów z uzyskaniem tego dokumentu. Co więcej, wiza ta nie jest wyłącznie wizą turystyczną, ale pozwala ona na pracę w Stanach, warto więc pomyśleć o uczestnictwie w tym programie by ułatwić sobie wyjazd.

Przed wyjazdem do jakiegokolwiek kraju warto znać język by móc się porozumiewać z mieszkańcami. Szczególnie ważne jest to w różnego rodzaju trudnych sytuacjach, których po prostu nie da się załatwić za pomocą pomruków i żywej gestykulacji. W przypadku Stanów Zjednoczonych problem nie jest duży, ponieważ obecnie język angielski jest uczony w szkołach, a nawet przedszkolach. Większość z nas posiada przynajmniej komunikatywną znajomość języka i w wielu przypadkach poziom ten pozwala na skuteczny wyjazd. Oczywiście im lepiej znamy język, tym lepiej dla nas i dla naszych relacji z napotkanymi osobami, ponieważ łatwiej będzie się z nimi porozumieć i po prostu porozmawiać. Dobrym pomysłem jest więc zapisanie się na intensywny kurs konwersacyjny przed wyjazdem. Kilkanaście czy kilkadziesiąt godzin takiego kursu z pewnością pomoże nam otworzyć się na język i uzyskać większą pewność siebie, które będzie skutkowała lepszą kompetencją komunikacyjną gdy znajdziemy się już w Stanach Zjednoczonych.

Świetnym pomysłem jest poczytanie książek, które traktują o specyfice amerykańskiej kultury, historii, amerykańskiego stylu i sposobów życia. Nam Europejczykom może się wydawać, że Amerykanie z pewnością wszystko robią w sposób podobny do nas, a jeśli nie – to na pewno wszystko wiemy już z dziesiątek amerykańskich filmów, jakie serwują nam polskie kina. W wielu sytuacjach jednak istotne są pewne niuanse i lepiej o nich wiedzieć. Polska jest krajem całkowicie odmiennym niż USA, co jest zauważalne już w momencie spaceru główną ulicą polskiego miasta. Różnice dotyczą także prawa – lepiej ogólnie zapoznać się z prawem danego stanu, ponieważ może się okazać, że w stanie, jakim się znajdujemy zakazany jest np. nasz ulubiony hazard. Oczywiście większość rzeczy zabronionych w Polsce, jest także nielegalna w Stanach, warto jednak ogólnie poznać prawo, pamiętajmy bowiem, że nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania.

Jeśli mamy taką możliwość, możemy spotkać się z osobami, które już były na wycieczce w USA i mogą nam opowiedzieć o wrażeniach i doświadczeniach.
Przed samym wyjazdem otwórzmy się na nowe doświadczenia i ludzi i korzystajmy – Stany Zjednoczone to piękny kraj i z pewnością warto go poznać.

Dodaj komentarz