Żywiec – czyli kompomis między wakacjami w górach i nad wodą

Żywiec – czyli kompomis między wakacjami w górach i nad wodą

Jeśli nie wiemy czy wakacje chcemy spędzić nad wodą, czy w górach dobrym pomysłem będzie kompromis, czyli wybranie się do Żywca. Tutejsze Jezioro Żywieckie świetnie się nadaje do wypoczynku i jest doskonale zagospodarowane. Z Żywca prowadzą również liczne szlaki turystyczne na Beskid Żywiecki. Lato zaś jest wspaniałą porą na górskie wycieczki i podziwianie miejscowych krajobrazów. Mamy tutaj jeszcze inne ciekawe miejsce – Górę Żar, która jest centrum szybownictwa i paralotniarstwa. Na jej szczyt dostaniemy się za pomocą górskiej kolejki terenowej, co także będzie na pewno samo w sobie świetną przygodą. Poza tym warto zwrócić uwagę na tutejszy folklor. To właśnie w stolicy Żywiecczyzny w czasie wakacji odbywa się największy i najstarszy polski festiwal folklorystyczny: Dni Kultury Beskidzkiej. W mieście pojawiają się wtedy wykonawcy z całego świata (zespoły ludowe nawet z Polinezji czy też Meksyku) oraz tłumy turystów.

Miejscowość jest doskonale przygotowana na ich przyjęcie, ponieważ na przestrzeni lat powstała tutaj bogata i bardzo różnorodna baza wypoczynkowa, dlatego Żywiec zaprasza na noclegi o zróżnicowanym standardzie. Liczne pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe oraz pokoje gościnne zapewniają przyjezdnym noclegi. Żywiec znany jest także z istniejącego tutaj Żywieckiego Parku Etnograficznego, w którym również możemy poznać lepiej żywiecką kulturę.

Na pewno wiele osób kojarzy tę miejscowość z piwem. Również słusznie, ponieważ to piwo produkowane jest od czasów średniowiecza i już dawno zyskało sławę także poza granicami Polski. W tej chwili dla upamiętnienia tradycji piwowarskich, które tak długo są tu już kultywowane, w miejscu Browaru Żywieckiego powstało Muzeum Browaru, otwarte oczywiście dla turystów. Możemy w nim dowiedzieć się więcej o historii i tradycji browarnictwa w tym mieście.

Nie brakuje tutaj także zabytków. Na pewno najbardziej znane są zamki – Stary Zamek oraz Nowy Zamek, czyli dawny Pałac Habsburgów. Obok pałacu znajduje się również malowniczy Park Zamkowy, ze stawem wodnym oraz Domkiem Chińskim, czyli XVII-wieczną altanką. Do tego w parku niedawno powstał również Park Miniatur, a w nim możemy obejrzeć modele różnych innych zabytków Podbeskidzia. Znajdą się także atrakcje dla dzieci – darmowa Stajnia Miejska oraz Mini Zoo. Warto zdecydowanie przejść się po tym parku, który założony został jeszcze w XVII wieku. Poza tym wiele części miasta też pamięta te czasy, dlatego warto mieć oczy szeroko otwarte, kiedy wybierzemy się na spacer po centrum. Swój czas spędzimy także nad znajdującym się tutaj Jeziorem Żywieckim. Czekają na nas wodne atrakcje, cisza i spokój. Amatorzy wędkarstwa również znajdą coś dla siebie, bowiem w jeziorze znajduje się wiele gatunków ryb.

Dodaj komentarz