Skarby Kujaw: Kruszwica

Skarby Kujaw: Kruszwica

Kruszwica to urokliwa miejscowość na Kujawach położona w pobliżu kilku miast powiatowych – Inowrocławia, Mogilna i Radziejowa. Będzie doskonałym miejscem na krótki weekendowy wypad, zachwyci koneserów średniowiecznych zabytków, a także pasjonatów pięknej przyrody.

Mysia Wieża
Któż z nas nie zna legendy o złym królu Popielu, którego za karę za okrutne rządy zjadły myszy w jego własnym zamku? Według podań działo się to właśnie w Kruszwicy! Właśnie z tego powodu gotycką wieżę, pozostałość po dawnym zamku nazwaną Mysią Wieżą. Warto jednak sprostować, że za jej budowę nie odpowiadał Popiel, a polski król Kazimierz Wielki. Budowla pochodzi z XIV wieku! Udostępniona jest do zwiedzania dla turystów: mogą oni poznać historię tutejszego zamku oraz całego grodu, który w średniowieczu był jednym z najważniejszych na Kujawach. Jego znaczenie podnosiło położenie na lukratywnym szlaku bursztynowym. Sama zachowana Mysia Wieży mierzy 32 metry. Na jej szczycie zorganizowano punkt widokowy, z którego roztacza się piękny widok na miasto Kruszwicę, zielone kujawskie pola, a przede wszystkim na rozległe jezioro Gopło.

Jezioro Gopło – skarb natury!
Prawdziwym skarbem Kruszwicy jest jezioro Gopło, jedno z największych polskich jezior pod względem powierzchni. Obok jego wybrzeży wznosi się Mysia Wieża, przy nich zorganizowano promenadę spacerową biegnącą wzdłuż Półwyspu Rzępowskiego. Warto odnotować, że archeolodzy potwierdzają istnienie w tamtym miejscu grodu już w roku 500 p.n.e.! Dzisiaj w miejscu tym można spacerować urokliwymi alejkami, a także zrelaksować się na znajdującej się na samym cyplu półwyspu piaszczystej plaży. W gorące dni jest to niesamowita okazja do orzeźwienia dzięki kąpieli w przyjemnie chłodnej wodzie jeziora Gopło. W sezonie istnieje możliwość odbycia rejsów po akwenie, w Kruszwicy działa też lokalny klub wioślarski. Okoliczne, mało zurbanizowane tereny są ostoją dla wielu dzikich gatunków zwierząt i roślin.

Miasto pełne historii!
Najcenniejszym zabytkiem zachowanym w Kruszwicy jest natomiast romańska kolegiata zbudowana w latach 1120-1140 w okresie, kiedy miasto było bardzo ważnym grodem władzy piastowskiej. Dzisiaj jest to jedna z najlepiej zachowanych budowli z tego okresu w całej Polsce. Zachował się też średniowieczny układ urbanistyczny z Rynkiem oraz rozchodzącymi się wokoło niego uliczkami. W wielu miejscach nadal stoją zabytkowe, wiekowe kamienice. Na samym Rynku znajduje się natomiast ciekawa budowla – kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus projektu wielkopolskiego architekta, Stefana Cybichowskiego.

Dodaj komentarz