Spędzanie niezapomnianych wakacji nad Polskim morzem

Spędzanie niezapomnianych wakacji nad Polskim morzem

Wyjazdy nad polskie morze, choć niezbyt tanie, a do tego z niepewną pogodą, są ciągle miejscem, w które każdy chce pojechać i spędzić uroczy urlop. Polskie morze to doskonałe miejsce na wakacje zarówno dla młodzieży, jak i rodzin z dziećmi.

Praktycznie nie można się tam nudzić. W każdej z nadmorskich miejscowości każdy znajdzie coś dla siebie. Najczęściej turyści, którzy nie lubią nudy wybierają się nad Bałtyk własnym samochodem, aby mieć możliwość zobaczenia, nie tylko miejscowości, w której nocują, ale także pobliskich miejsc. Ciekawym i niespotykanym miejscem jest Półwysep Helski.

Nazwa ta funkcjonuje potocznie, bo w rzeczywistości miejsce to nazywa się Mierzeją Helską. To piaszczysty wał w kształcie kosy, który zbudowany jest z piaszczystych, zalesionych wydm, które powstały w wyniku nanoszenia piasku przez morze. Mierzeja ma długość 34 kilometrów, a szerokość waha się od 150 metrów w najwęższym punkcie po 3 kilometry na cyplu.

Przez Półwysep przebiega linia kolejowa, która prowadzi do Helu. Po drodze leży kilka innych miejscowości: Kuźnica, Jurata, Jastarnia i Chałupy. W każdej z nich można spędzić urlop. Nocować możemy zarówno w luksusowych pensjonatach, prywatnych kwaterach, jak również na polach namiotowych czy campingowych. Oprócz odpoczynku na plaży możemy zwiedzić wiele ciekawych miejsc i nie mieć czasu na nudę. Na samym końcu Półwyspu Helskiego leży Hel.

W mieście tym znajduje się znane Fokarium. Jest to ośrodek Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Znajdują tu miejsce foki, które znaleziono na brzegu Bałtyku. Leczy się je tu i opiekuje nimi. Fokarium można zwiedzać i oglądać „występy” zwierząt. O określonych godzinach pracownicy stacji dokarmiają foki, zdecydowanie warto to zobaczyć. Zadaniem fokarium jest także odtworzenie gatunku foki szarej, której na naszym terenie grozi wyginięcie.

Warto również zwiedzić Muzeum Rybołówstwa, gdzie możemy zobaczyć eksponaty związane z polskim morzem, rybołówstwem i jego historią, a także z dziejami samego Półwyspu Helskiego. Dla zwiedzających dostępna jest także wieża widokowa, z której można podziwiać widok Bałtyku. W Helu znajduje się również skansen broni morskiej, a także Muzeum Obrony Wybrzeża.

Ciekawym miejscem jest także Jastarnia. To kurort nadmorski, który posiada sześć kąpielisk, port morski i przystań morską. Zobaczyć można tu wiele atrakcyjnych miejsc i zabytków, między innymi Latarnię Morską czy Schron Sęp na plaży. To miasto tętniące życiem zarówno w dzień, jak i w nocy.

Dodaj komentarz