Wypad na wakacje własnych samochodem

Wypad na wakacje własnych samochodem

Coraz częściej Polacy decydują się na wyjazd na wakacje, korzystając z własnego środka transportu. O ile autokar, czy też samolot może być dużo wygodniejszy, kiedy chodzi o dostanie się do planowanego miejsca podróży, o tyle bardzo ograniczają one możliwość zwiedzania. W związku z tym warto poznać okoliczności, w jakich można spodziewać się otrzymania mandatu w krajach Wspólnoty, a także poza nią.

W wielu krajach Europy możemy spotkać się z bardzo surowymi karami za określone wykroczenia drogowe. Bardzo surowo traktuje się niezapinanie pasów. W Hiszpanii można za to otrzymać mandat karny w wysokości ok. 800 złotych. Podobnie traktowane są rozmowy prowadzone w trakcie jazdy przez telefon komórkowy. Mandaty w Europie za przekraczanie prędkości także przekładają się na okrągłe sumy. Podczas gdy w Polsce możemy dorobić się kilku punktów karnych, a także grzywny w zakresie kilkuset złotych, w Hiszpanie może to być maksymalnie nawet 600 Euro. Jak więc widzimy różnice w taryfikatorze są tutaj bardzo znaczne.  Co więcej, jeżeli odmówimy przyjęcia kary, funkcjonariusze policji mogą zupełnie unieruchomić nasz samochód.

Przekraczanie prędkości jest także bardzo surowo traktowane we Włoszech. Tam stawki dochodzą nawet do 3200 Euro, a zatem zdecydowanie poruszając się w tym rejonie Europy, warto ściągnąć nogę z pedału gazu.  Rozmowa przez telefon komórkowy może nas tam kosztować w przeliczeniu na polskie złote nawet ponad 2 tysiące złotych.

Jeżeli chodzi o mandaty w Europie, mamy to szczęście, że nasz kraj jest jednym z najbardziej wyrozumiałych pod względem wysokości nakładanych kar. Górna granica zobowiązań pieniężnych wobec skarbu państwa wynosi u nas zaledwie 125 Euro. Natomiast najbardziej rygorystyczne pod tym względem są Włochy i Chorwacja, gdzie górna granica mandatów kształtuje się odpowiednio na poziomie 3200 i 2250 Euro.

Bardzo surowym taryfikatorem może pochwalić się tutaj także Portugalia, gdzie przy dużym przekroczeniu prędkości, możemy obciążyć nasz budżet kwotą nawet 2500 Euro.  Jednakże bez względu na to, gdzie zamierzamy się udać na wakacyjny wypoczynek, zawsze warto stosować się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego w danym kraju, bowiem biorąc pod uwagę mandaty w Europie, mogą one nas bardzo dużo kosztować i nasze wakacje skończą się sporymi długami, a nie o to chodzi w czasem bardzo długo planowanym wyjeździe. Jeżeli mamy tendencję do przekraczania norm prędkości, lepiej wybrać mniejsze zło i zdecydować się na transport publiczny.

Dodaj komentarz