Z czego znane są Siedlce?

Z czego znane są Siedlce?

Siedlce to miasto na prawach powiatu należące administracyjnie do województwa mazowieckiego. Na powierzchni 32 km kwadratowych miasta mieszka ponad 78 tysięcy osób. Aby dowiedzieć się tego co dzieje się w mieście warto śledzić najnowsze wiadomości Siedlce na portalu kochamsiedlce.pl. Z czego słynie miasto i co warto w nim zobaczyć?

​Zespół pałacowo-ogrodowy w Siedlcach

W Siedlcach charakterystycznym obiektem w zespole pałacowo-ogrodowym jest Pałac Ogińskich, który został zbudowany przed rokiem 1730 przez Kazimierza Czartoryskiego. Obecnie właścicielem pałacu jest Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach. Obok pałacu znajduje się pawilon ogrodowy, który powstał w II połowie XVIII wieku. Styl ogrodu nawiązuje do gotyku romantycznego. Znajduje się tutaj również Park miejski Aleksandria, który powstał na formie parku „włoskiego”. Miejsce jest to często uczęszczane przez mieszkańców miasta oraz turystów, którzy chcą zobaczyć piękno tego obszaru. Wcześniej sam park był otoczony licznymi kanałami po których pływano specjalnymi łodziami. W parku można było wtedy znaleźć różnego rodzaju obiekty, między innymi teatr letni, domek rybacki, liczne altany i inne obiekty. Po dziś dzień zachowały się nieliczne obiekty świadczące o chlubnej przeszłości parku.

​Ratusz w Siedlcach

Ciekawą budowlą w Siedlcach jest okazały ratusz w stylu późnobarokowym. Nawiązuje również do stylów klasycystycznych. Budynek powstał XVIII wieku. Charakterystycznym obiektem w całym ratuszu jest ośmioboczna wieża na której szczycie można zobaczyć figurę Atlasa dźwigającego pozłacaną kulę ziemską. Atlas jest zwany przez mieszkańców Siedlec „Jackiem”. Imię to pochodzi z miejscowej legendy opowiadającej o tym, że przy tworzeniu owej figury dla Aleksandry Ogińskiej pozował lokaj o imieniu Jacek. Dość często więc z ust mieszkańców możemy usłyszeć, że jest to po prostu „Ratusz pod Jackiem”. Budynek ratusza został częściowo zniszczony w trakcie drugiej wojny światowej, a następnie odbudowany zaraz po jej zakończeniu. W budynku ratuszu działa Muzeum Regionalne, a sam budynek ratusza jest dostępny dla zwiedzających w godzinach w których pracuje muzeum. Obok ratusza znajduje się biblioteka i pewna sławna ławeczka.

​Ławeczka Stefana Żeromskiego w Siedlcach

W 2011 został odsłonięty po dziś dzień sławny pomniki zlokalizowany przed Miejską Biblioteką Publiczną w Siedlcach. Na ławeczce przesiaduje rzeźba Stefana Żeromskiego. Ten wybitny pisarz przez lata był związany z Siedlcami i na pamiątkę tego powstał ta charakterystyczny pomnik.

Dodaj komentarz