Gdzie pojechać w listopadzie – okolice Beskidu Niskiego

Listopad to czas, kiedy życie turystyczne nieco zamiera. Pogoda nie zachęca już tak do wyjazdów, jak jeszcze kilka tygodni temu. Z drugiej strony dzięki mniejszemu natłokowi turystów masz szansę na dokładniejsze zwiedzenie miejsc, które w sezonie są przez nich oblegane. Jeśli twój urlop wypada w listopadzie, nie oznacza to, że będzie on niewykorzystany. Zamiast siedzieć kilka dni w domu, możesz zdecydować się na wycieczki, których prędzej nie udało ci się zrealizować. Co więcej, wcale nie musisz wydawać dużej sumy pieniędzy, np. na wyjazd za granicę. Zamiast tego udaj się na wycieczkę po naszym kraju. Poniżej skupimy się na okolicach Beskidu Niskiego. Dlaczego? Ponieważ jest tam wiele pięknych miejsc i zabytków, które warto obejrzeć – listopadowy, słoneczny dzień na pewno ci na to pozwoli. Nie będzie ci już doskwierać upał, a do mrozów tez jeszcze daleko. Taka pogoda jest idealna na spacery wśród cudownych zabytków. Jeśli zastanawiasz się, gdzie pojechać w listopadzie, to okolice Beskidu Niskiego na pewno będą dobrym wyborem.

Rozległy, ułożony równoleżnikowo łańcuch górski Beskidu Niskiego ciągnie się ponad 100 km od Przełęczy Tylickiej pod Krynicą-Zdrojem do Przełęczy Łupkowskiej pod Komańczą. Na tym obszarze znajdziesz wiele ciekawych miejsc, które w listopadzie prezentują się pięknie.

Gdzie pojechać w listopadzie – Gorlice

Gorlice leżą nad Ropą u północnych podnóży Beskidu Niskiego. W 1854 roku zapłonęła tam pierwsza uliczna lampa naftowa skonstruowana przez Ignacego Łukaszewicza. Dzisiaj zobaczyć można jej replikę. Ratusz, którego najstarsza część pochodzi z końca XVIII wieku został odbudowany po działaniach frontowych I wojny światowej. Obok wznosi się neorenesansowy kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Za nim natomiast Dwór Karwacjanów, obecnie oddział Muzeum Dworów Karwacjanów i Gładyszów. W rejonie Góry Cmentarnej leżą trzy cmentarze z I wojny światowej.

Cmentarze wojenne na terenie Beskidu Niskiego to pamiątka walk I wojny światowej. Pochowani sa na nich żołnierze obydwu walczących stron. Wiele z nich zaprojektował słowacki architekt Dusan Jurkovic. Za najpiękniejszy jest uważany cmentarz jego autorstwa na szczycie Rotundy, zalesionych wzgórzu między Zdynią a Regietowem Niżnym. Ten sam artysta zaprojektował cmentarze na Przełęczy Małastowskiej oraz w Smerekowcu.

Gdzie pojechać w listopadzie – Szymbark

W Szymbarku na krawędzi głębokiej doliny Ropy wznosi się renesansowy dwór obronny Gładyszów – muzeum. W sąsiedztwie znajduje się zabytkowy drewniany dworek przeniesiony z Gorlic oraz Ośrodek Budownictwa Ludowego. W Skansenie prezentowane są głównie pojedyncze obiekty, „wyjęte” z większych zespołów. Plan zagospodarowania przestrzennego obejmuje docelowo 27 obiektów. Aktualnie na terenie znajduje się 14 obiektów: chałupa z Moszczenicy, dwa budynki gospodarcze ze Stróżnej (obora i stodoła), wolno stojąca stodoła plebańska z Zagórzan z końca XVIII w. kurna chałupa z Siar, olejarnia z Gródka, kuźnia, chałupa z Szymbarku, chałupa z Gródka, a także przykłady małej architektury wiejskiej. Niemal wszystkie obiekty są oryginalne – zostały rozebrane w macierzystej wsi i przeniesione do skansenu. W centrum góruje drewniany kościół św. Wojciecha z 1782 roku. Jest to miejsce, w którym zobaczysz, jak kiedyś żyło się w tych okolicach.

Gdzie pojechać w listopadzie – Wysowa-Zdrój

Wysowa-Zdrój to kameralne śródgórskie uzdrowisko położone w rozłożystej dolinie Ropy. Do historycznych pamiątek należą: drewniana cerkiew św. Michała Archanioła z 1779 roku i drewniany kościół Najświętszej Marii Panny wybudowany w latach 30. XX wieku. W Parku Zdrojowym można spróbować wód mineralnych w altanach nad odwiertami. Powyżej wznosi się odbudowana drewniana pijalnia wód, pierwotnie zaprojektowana przez Karola Stryjeńskiego. Jest tu też stary budynek Domu Zdrojowego wzniesiony na początku XX wieku, który obecnie pełni rolę restauracji. Jest to zatem idealne miejsce na wycieczkę z bliskimi.

Gdzie pojechać w listopadzie – Dukla

Kolejnym ciekawym miejscem jest Dukla, która podczas II wojny światowej została zniszczona i wyludniona. Zachowały się jednak nieliczne starsze budynki, w tym ratusz z XVII wieku. W odbudowanym pałacu Mniszchów  z XVIII wieku jest siedziba muzeum okręgowego. Zabytki sakralne reprezentują: kościół parafialny z rokokowym wyposażeniem z XVIII wieku i klasztor Bernardynów z XVIII wieku oraz sanktuarium św. Jana z Dukli. Na stokach góry Garb mieści się drewniana pustelnia świętego.

Gdzie pojechać w listopadzie – Iwonicz-Zdrój

Za początek działalności Iwonicza-Zdroju przyjmuje się rok 1578. W centrum wsi wznosi się modrzewiowy kościół Wszystkich Świętych i pałac Załuskich. Centrum uzdrowiska jest plac Dietla, otoczony zabytkowymi budynkami drewnianymi Domu Zdrojowego z 1861 roku i willi Bazar z wyniosłą wieżą zegarową wybudowaną w 1880 roku. Listę obiektów leczniczych otwierają Stare Łazienki z 1875 roku. Obok wznosi się budynek Pijalni i Hali Spacerowej oraz pawilony Nad Źródłami i Źródła Józefa. Jednym z iwonickich źródeł jest Bełkotka, z której wypływu ulatnia się gaz ziemny.

Okolice Beskidu Niskiego są pełne ciekawych atrakcji i na pewno znajdziesz tu coś dla siebie. Niezależnie od tego, czy planujesz dłuższy wyjazd, czy chcesz tylko urządzić sobie jednodniową wycieczkę Beskid Niski na pewno będzie dobrym wyborem. Nie tylko zwiedzisz ciekawe zabytki, ale też spędzisz czas w otoczeniu pięknych krajobrazów.

 

Dodaj komentarz