Staropolski Okręg Przemysłowy
Pas wzgórz ciągnących się w równoległych do siebie pasmach pomiędzy mazowieckimi równinami a Górami Świętokrzyskimi, dzięki złożom rud żelaza od średniowiecza był zagłębiem kopalń, hut i kuźnic Staropolskiego Okręgu Przemysłowego.
Przemysłowym Szlakiem
Chlewiska były kiedyś wsią przemysłową na północnych rubieżach Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Pamiątka tego okresu jest XIX-wieczny zakład metalurgiczny, którego piec pracował do 1940 r. i był ostatnim w Europie urządzeniem do wytopu surówki, opalanym węglem drzewnym. Dzisiaj obiekty huty są oddziałem Muzeum Techniki w Warszawie. W Chlewiskach zachował się także zespół dworsko-parkowy Odrowążów-Chlewickich zaadaptowany na hotel.
Wąchock to dawny temat popularnych dowcipów. Figura sołtysa, bohatera dowcipów, znajduje się w pobliżu zespołu klasztoru Cystersów, zaliczanego do najcenniejszych zabytków sakralnych w Polsce. Warto również odwiedzić Starachowice. Rozsławia je Muzeum Przyrody i Techniki zajmujące kompleks dawnej huty. Można zobaczyć tam jedna z największych maszyn parowych na świecie, szkielet dinozaura wykopany na pustyni Gobi, a także rekonstrukcję słynnego samochodu Star w wersji papamobile, który służył Janowi Pawłowi II w czasie pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 r. Atrakcją miasta jest również Starachowicka Kolej Wąskotorowa.
Krzemionki Opatowskie to z kolei neolityczna kopalnia krzemienia pasiastego i najstarszy obiekt przemysłowego dziedzictwa regionu. Jest to największa na świecie kopalnia tego minerału. Wyroby z kopalni w Krzemionkach rozchodziły się w całej ówczesnej Europie. Z wyrobów krzemiennych słynęła niegdyś cała ta okolica. Na trasie turystycznej można zobaczyć przejścia i komory, z których wydobywano krzemienne buły.
Bałtów leży w przełomowym odcinku rzeki Kamiennej. Najwięcej odwiedzających przyciąga kompleks rekreacyjny z parkiem dinozaurów, zwierzyńcem, ośrodkiem jazdy konnej i stokiem narciarskim. Do atrakcji należą też spływy tratwami po Kamiennej. Wszystko zaczęło się od Czarciej Stopki, odcisku na jednej ze skałek w dolinie. Okazało się, że nie jest to, jak mówi legenda, odcisk diabelskiej nogi, a łapa mięsożernego allozaura. Historycznymi atrakcjami wsi są: kościół Matki Boskiej Bolesnej z przełomu XVII/XVIII w. i zespół pałacowo-parkowy Druckich-Lubeckich.
Kałków znany jest z sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej. Na jego terenie wznosi się kościół, Golgota o wysokości 33 m z kaplicami martyrologii narodu polskiego i tarasem widokowym oraz mini zoo ze zwierzętami z Ziemi Świętej.