Wycieczka nad jezioro Toba – co musisz wiedzieć

Wycieczka nad jezioro Toba – co musisz wiedzieć

Jezioro Toba jest największym jeziorem w Indonezji – co ciekawe jest też jednym z większych jezior wulkanicznych na świecie. Znajduje się w niezwykle malowniczej okolicy na Sumatrze. Co jeszcze warto wiedzieć o tym miejscu? Podpowiadamy!

Historia powstania

Jezioro Toba może pochwalić się jedną z najbardziej niesamowitych historii powstania. Mianowicie powstało ok. 70 000 lat temu poprzez eksplozję Superwulkanu. Był to jeden z najsilniejszych wybuchów w historii całego świata, który spowodował wulkaniczną zimę. Po tym zdarzeniu na naszej planecie zapanowała zima, która poważnie zagrażała gatunkowi ludzkiemu. Wszystko to przez toksyczne gazy i pył, który wydobył się z wulkanu podczas wybuchu i unosił się w atmosferze przez wiele lat, blokując dostęp promieni słonecznych.

Co można zobaczyć nad jeziorem Toba i wyspie Samosir?

Jezioro i wyspa Samosir to miejsca, które szczególnie spodobają się osobom, które cenią sobie widoki, przyrodę i lubią poznawać kulturę miejsca, w którym są na wakacjach. Można tam znaleźć wiele punktów widokowych, z których można zobaczyć spektakularne widoki. Nie brakuje tam też muzeów, plaż i gorących źródeł, w których można się zrelaksować. Tak jak w innych regionach Indonezji można tu też zjeść pyszne jedzenie i skorzystać z pięknej pogody, która zachęca do kąpieli w Toba. Na uwagę zasługuje także architektura, którą można zobaczyć na polach ludu Bataków.

Kiedy najlepiej odwiedzić jezioro?

Pogoda i temperatura na Sumatrze jest przyjemna przez cały rok. Temperatury rzadko kiedy w dzień spadają tam poniżej 20 stopni. Trzeba pamiętać jedynie o tym, że w Indonezji wyróżnia się dwie pory – suchą i deszczową. W okresie letnim deszcz nie pada tam aż tak często i mamy większe szanse na to, aby natrafić na idealną pogodę. Okres deszczowy przypada mniej więcej, wtedy gdy w Polsce panuje zima i opady są wtedy o wiele częstsze. Nie oznacza to jednak, że nie warto jechać na wycieczkę właśnie wtedy. Turystów jest wtedy o wiele mniej, deszcz nie jest na tyle uciążliwy, aby rezygnować ze zwiedzania tych okolic – wystarczy odpowiednie ubranie i kurtka przeciwdeszczowa.

Podsumowanie

Jezioro i jego okolice to bardzo ciekawy region Indonezji, który ma wiele do zaoferowania turystom. Jeśli planujesz wakacje na Sumatrze, to warto zainteresować się właśnie tymi okolicami. Okolice można zwiedzać pieszo, samochodem lub na skuterze, który jest bardzo popularnym środkiem transportu w tamtych stronach. Toba i jego okolice pełne są pięknych miejsc i ludzi, którzy są bardzo sympatyczni i życzliwi.

Dodaj komentarz