Wokół Zielonej Góry

Wokół Zielonej Góry

Stolica polskiego winiarstwa

Zielona Góra i jej okolice leżą na terenie urozmaiconym wzgórzami morenowymi, pośród Borów Zielonogórskich. Na wzniesieniach w wielu miejscach odradzają się lubuskie winnice.

Zielona góra to stolica polskiego winiarstwa. Wzgórza w mieście i okolicach niegdyś były pełne winnic. Z dawnych upraw pozostał ich relikt z połowy XX w., położony na zielonogórskim wzgórzu Winnica. Obecnie winnic w regionie jest już więcej, a winiarstwo przeżywa renesans. Co roku odbywają się tutaj winne dożynki pod nazwą „Winobranie”, połączone z obchodami ku czci św. Urbana, patrona miasta.

Grecki Bóg wina

Małe figurki greckiego boga wina, zwane bachusikami, spotkamy w różnych częściach centrum. Wzgórza Wału Zielonogórskiego to rekreacyjne serce miasta zapraszające na spacery. U podnóży Wzgórz Piastowskich znajduje się zielonogórski amfiteatr, gdzie odbywały się festiwale piosenki radzieckiej. Nieopodal, w Ochli mieści się Muzeum Etnograficzne, w którym można podziwiać drewniane chałupy i gospodarstwa, w tym małą winnicę z wieżą winiarską i urządzeniami do produkcji wina.

Wokół Zielonej Góry

Niemal w każdym miejscu można poczuć ducha historii. Bytom Odrzański przeżywał rozkwit na przełomie XVI i XVII w., kiedy był własnością rodu Schonaichów. Z tego okresu pochodzi znaczna część zachowanej zabudowy. Rynek jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. Dwu i trzykondygnacyjne kamieniczki w jego pierzejach to przegląd stylów od renesansu po XIX-wieczny eklektyzm. Najpiękniejszą fasadę ma kamienica hotelu Złoty Lew. Renesansowy ratusz Bytomia Odrzańskiego ozdabia czworokątna wieża zegarowa z galeria na szczycie. Na płycie rynku stoi współczesna rzeźba Kota w butach prowadzącego popijającego jegomościa oraz XVIII-wieczna fontanna z figurką małego rybaka.

Idąc tropem historii warto wspomnieć o Kożuchowie. Otaczają go fragmenty dawniej podwójnego pierścienia murów obronnych budowanych od początku XIV w., do drugiej połowy XV w. Najbardziej okazała jest Baszta Bramy Krośnieńskiej. W sercu miasta znajduje się rynek z zespołem kamieniczek, w których zachowały się oryginalne renesansowe i barokowe portale. Środek placu zajmuje odbudowany ratusz ze zrekonstruowana gotycką wieżą. Nad rynkiem i całą zabudowa dominuje ośmioboczna wieża monumentalnego kościoła NMP z Mauzoleum Książąt Głogowskich. Do północnego odcinka systemu murów obronnych Kożuchowa przylega czteroskrzydłowy zamek, siedziba książęca, wzniesiony na przełomie XIV/XV w. Jego dzisiejszą formę nadali karmelici, którzy do końca XVII wieku przebudowali go na potrzeby klasztoru.

Jeśli mieszkamy niedaleko miejsce to sprawdzi się także idealnie na wycieczki szkolne jednodniowe.

Dodaj komentarz