Wokół Zielonej Góry

Wokół Zielonej Góry

Stolica polskiego winiarstwa

Zielona Góra i jej okolice leżą na terenie urozmaiconym wzgórzami morenowymi, pośród Borów Zielonogórskich. Na wzniesieniach w wielu miejscach odradzają się lubuskie winnice.

Zielona góra to stolica polskiego winiarstwa. Wzgórza w mieście i okolicach niegdyś były pełne winnic. Z dawnych upraw pozostał ich relikt z połowy XX w., położony na zielonogórskim wzgórzu Winnica. Obecnie winnic w regionie jest już więcej, a winiarstwo przeżywa renesans. Co roku odbywają się tutaj winne dożynki pod nazwą „Winobranie”, połączone z obchodami ku czci św. Urbana, patrona miasta.

Grecki Bóg wina

Małe figurki greckiego boga wina, zwane bachusikami, spotkamy w różnych częściach centrum. Wzgórza Wału Zielonogórskiego to rekreacyjne serce miasta zapraszające na spacery. U podnóży Wzgórz Piastowskich znajduje się zielonogórski amfiteatr, gdzie odbywały się festiwale piosenki radzieckiej. Nieopodal, w Ochli mieści się Muzeum Etnograficzne, w którym można podziwiać drewniane chałupy i gospodarstwa, w tym małą winnicę z wieżą winiarską i urządzeniami do produkcji wina.

Wokół Zielonej Góry

Niemal w każdym miejscu można poczuć ducha historii. Bytom Odrzański przeżywał rozkwit na przełomie XVI i XVII w., kiedy był własnością rodu Schonaichów. Z tego okresu pochodzi znaczna część zachowanej zabudowy. Rynek jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. Dwu i trzykondygnacyjne kamieniczki w jego pierzejach to przegląd stylów od renesansu po XIX-wieczny eklektyzm. Najpiękniejszą fasadę ma kamienica hotelu Złoty Lew. Renesansowy ratusz Bytomia Odrzańskiego ozdabia czworokątna wieża zegarowa z galeria na szczycie. Na płycie rynku stoi współczesna rzeźba Kota w butach prowadzącego popijającego jegomościa oraz XVIII-wieczna fontanna z figurką małego rybaka.

Idąc tropem historii warto wspomnieć o Kożuchowie. Otaczają go fragmenty dawniej podwójnego pierścienia murów obronnych budowanych od początku XIV w., do drugiej połowy XV w. Najbardziej okazała jest Baszta Bramy Krośnieńskiej. W sercu miasta znajduje się rynek z zespołem kamieniczek, w których zachowały się oryginalne renesansowe i barokowe portale. Środek placu zajmuje odbudowany ratusz ze zrekonstruowana gotycką wieżą. Nad rynkiem i całą zabudowa dominuje ośmioboczna wieża monumentalnego kościoła NMP z Mauzoleum Książąt Głogowskich. Do północnego odcinka systemu murów obronnych Kożuchowa przylega czteroskrzydłowy zamek, siedziba książęca, wzniesiony na przełomie XIV/XV w. Jego dzisiejszą formę nadali karmelici, którzy do końca XVII wieku przebudowali go na potrzeby klasztoru.

Jeśli mieszkamy niedaleko miejsce to sprawdzi się także idealnie na wycieczki szkolne jednodniowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.