Wulkany na Bali

Wulkany na Bali

Bali to wyspa, która jest znana nie tylko z rajskich plaż, ale także niezwykłych wulkanów. Od wielu lat jest to kierunek wybierany przez tysiące turystów na całym świecie. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ ta Indonezyjska wyspa potrafi naprawdę zachwycić nie jedną osobę i jest uważana przez wielu za niebo na ziemi. Ma do zaoferowania piaszczyste plaże, błękitną wodę, przyjemną temperaturę i ciekawą faunę i florę. Jednak nie na tym skupimy się w tym wpisie. Dziś weźmiemy pod lupę tę bardziej niebezpieczną część wyspy, na której znajdują się wulkany. Jakie są najpopularniejsze wulkany na Bali? Sprawdź!

Położenie Indonezji

Miejsce, w którym znajduje się Indonezja, charakteryzuje się dużą aktywnością sejsmiczną i wulkaniczną. Znajduje się tam najwięcej wulkanów na świecie, z czego kilkanaście procent z nich wciąż jest aktywnych. Niektóre z nich mogą uaktywnić się w przeciągu kilku bądź kilkunastu lat co może stanowić realne zagrożenie dla lokalnej społeczności. Jest tak, ponieważ Indonezja znajduje się w tzw. pierścieniu ognia. Czyli linii brzegowej, która przebiega przez zachodni pas Ameryki Południowej, Ameryki Centralnej i przez zachodni pas Ameryki Północnej, Kanadę i Alaskę aż po Azję gdzie obejmuje też Filipiny, Indonezję, Nową Zelandię i w końcu Australię. Pas ten ma aż 40 000 km długości i to właśnie w nim odnotowuje się każdego roku najwięcej trzęsień ziemi oraz znajduje się tam najwięcej wulkanów na świecie.

Wulkan Batur

Mimo że do dziś jest aktywny, to jest dostępny dla wszystkich turystów i mieszkańców wyspy. Nie jest aż tak wysoki, bo mierzy tylko 1700 metrów ponad poziomem morza, jednak widoki z niego są naprawdę wyjątkowe i warte zobaczenia. Warto wybrać się tam na trekking w nocy, aby zdążyć na wschód słońca, który oglądany z takiego punktu nabiera zupełnie innego klimatu.

Wulkan Agung

To kolejny czynny wulkan Indonezji, lecz w przeciwieństwie do poprzedniego ten mierzy aż 3142 metrów, co czyni go najwyższym szczytem na Bali. Ostatni wybuch miał miejsce w 1946 roku i zginęło przez niego kilka tysięcy mieszkańców. Jest to szczyt trudny do zdobycia i jest raczej przeznaczony dla osób doświadczonych we wspinaczce i odpowiednio do tego przygotowanych. Wulkan Agung ma olbrzymi krater, który ma 600 m średnicy i 200 m głębokości.

Wulkan Bratan

To trzeci i ostatni wulkan, który znajduje się na Bali. Jego wysokość to 2276 metrów a ostatnia erupcja miała miejsce kilkanaście tysięcy lat temu. Warto przejechać się w jego okolice choćby ze względu na jeziora i inne stożki wulkaniczne, które się wokół niego znajdują.

Wulkany na Bali to jedna z głównych atrakcji wyspy, której nie można przegapić, będąc tam na wycieczce.

Dodaj komentarz