Zamość to przepiękne miasto, leżące we wschodniej Polsce, w województwie lubelskim. Zachwyca zabytkami, które utrzymane są w bardzo dobrym stanie, a Stare Miasto jest bardzo urokliwe i cieszy oczy licznymi zdobieniami. Zamość został założony przez Jana Zamoyskiego – kanclerza koronnego, który zlecił zaprojektowanie miasta idealnego włoskiemu mistrzowi Bernardo Morando. Miasto było jednocześnie twierdzą, która miała chronić włości rodziny Zamoyskich. Znajduje się tu wiele miejsc wartych obejrzenia.
Co zwiedzić w Zamościu?
Przedstawiamy najciekawsze atrakcje turystyczne miasta!
Jedna z najpopularniejszych budowli jest Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła. Jest to dawna kolegiata, znajdująca się pomiędzy Rynkiem Wielkim a pałacem Zamoyskich. Budowla została wzniesiona w latach 1587-1600 w ramach podziękowania za sukcesy hetmana Zamoyskiego oraz mauzoleum jego rodu. Kościół otoczony jest murem z dzwonnicą, z której można podziwiać panoramę Zamościa. Kościół zyskał miano katedry dopiero w roku 1992. Po wejściu do środka możemy podziwiać wiele dzieł sztuki, z których najstarszym jest ikona Matki Boskiej Zamojskiej, inaczej zwanej Hetmańską. W kaplicy natomiast spoczywają szczątki Jana Zamoyskiego, a w podziemiach znajdują się krypty z prochami Zamoyskich, które są udostępnione do zwiedzania. Katedra jest miejscem, w którym możemy wyciszyć się i przygotować do dalszego zwiedzania miasta. Co zwiedzić w Zamościu poza Katedrą? Najciekawsze atrakcje turystyczne dopiero przed nami! Wychodzimy na Stare Miasto!
Rynek Wielki w Zamościu to jeden z największych i najpiękniejszych XVI-wiecznych placów w Europie. Ma on wymiary 100 x 100 m, a przy każdej pierzei odchodzi jedna ulica. Ponadto przy każdej z nich stoi też po osiem kamienic podcieniowych. Rynek, który jest częścią Starego Miasta został wraz z nim wpisany na listę UNESCO. Mówiąc o Starym Mieście nie można zapomnieć o ratuszu. Posiada on przepiękną wieżę o wysokości 52 m, a do wejścia głównego prowadzą fantastyczne, wachlarzowe schody. Co zwiedzić w Zamościu będąc na Starym Mieście poza ratuszem? Oczywiście Ormiańskie Kamienice! Każda z nich ma bogatą i ciekawą historię. W kamienicach ormiańskich mieści się Muzeum Zamojskie. To najpiękniejsze, kolorowe i bogato zdobione kamienice na głównym placu. Najbliżej ratusza możemy obejrzeć kamienicę Wilczkowską, która niegdyś należała do rajcy zamojskiego Jana Wilczka. Druga z kamienic – Rudomiczowska była zamieszkiwana przez prawnika, medyka i pisarza, a jednocześnie profesora Akademii Zamojskiej – Bazylego Rudomicza. Kolejna to bardzo bogato dekorowana kamienica Pod Aniołem, a czwarta z nich to kamienica Pod Małżeństwem. Swoją nazwę zawdzięcza płaskorzeźbie kobiety i mężczyzny znajdującej się na fasadzie.
Kolejnym wartym uwagi budynkiem jest Synagoga. Niegdyś Zamość był licznie zamieszkiwany przez społeczność żydowską. Synagoga, zbudowana w latach 1610-1620 jest cennym zabytkiem i jedną z pamiątek z tamtego czasu. Do 2005 roku w synagodze mieściła się biblioteka. Obecnie zaś obiekt wrócił w posiadanie społeczności żydowskiej. Odbywają się tu imprezy kulturalne, podczas których możemy podziwiać piękne wnętrze budynku. W synagodze znajduje się też multimedialne Muzeum Historii Żydów Zamościa i Okolic oraz centrum informacji o “Szlaku Chasydzkim”.
Jak już wspomniano na początku Zamość to miasto – twierdza
Odpowiedź na pytanie, co zwiedzić w Zamościu poza Starym Miastem jest więc prosta! Nadszedł czas na poznanie elementów twierdzy. Była ona bowiem jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej w tamtych czasach. Twierdza Zamość pamięta m.in. potop szwedzki i powstanie listopadowe. Co prawda została ona zlikwidowana w 1866 roku, ale do dziś możemy podziwiać jej liczne elementy. Twierdza miała kształt siedmioboku z 7 bastionami na narożach. Bastion I powstał w pierwszym etapie budowy twierdzy. W późniejszym czasie był przebudowany, a w 1866 roku został bardzo zniszczony. W 1916 roku dodatkowo przecięto go linią kolejową. Obecnie w dużej mierze jest odtworzony i nosi miano Belwederu Zamojskiego. Jest to dogodny punkt widokowy, a jego część jest udostępniona dla turystów, podobnie jak Bastion II. Bastion III zaś jako jedyny przetrwał do początków XIX wieku w pierwotnej postaci. Obecnie jest całkowicie odbudowany i również udostępniony dla turystów. Bastion IV pełni funkcję punktu widokowego na panoramę miasta, a jego kazamaty są udostępnione dla odwiedzających. Z Bastionu V niestety niewiele zostało, mimo że był to największy bastion. Jego część znajduje się obecnie pod rondem. W Bastionie VI od okresu przedwojennego mieszczą się szkoły zawodowe, a Bastion VII jest utrzymany prawdopodobnie w najlepszym stanie. Posiada on ogromny nadszaniec, który jest najbardziej imponującym obiekt w całej Twierdzy. W 2009 roku został dodatkowo zaadaptowany na potrzeby wystawy militarnej. Na zwiedzenie całej twierdzy musisz mieć sporo czasu. Jednak warto poświęcić go, by poznać także jej inne elementy.
A co zwiedzić w Zamościu podróżując z dziećmi? Udajcie się do Zoo im. Stefana Milera. Jest to jedyny i ogród zoologiczny w województwie lubelskim i jeden z najstarszych w kraju. Jego początki sięgają 1918 roku, gdy profesor Stefan Miler założył szkolny ogródek przyrodniczy. W kolejnych latach zoo rozwijało się zyskując przychylność mieszkańców i władz. Dzięki temu dzisiaj zoo zamieszkuje ponad 300 gatunków zwierząt. Wśród nich są tygrysy, lwy wielbłąd dwugarbny, zebry, żyrafy, niedźwiedź brunatny, antylopy i małpy. Możemy tu również spotkać jadowite żaby, kolekcję pająków ptaszników i motylarnię, dostępną w sezonie letnim. Jeśli zgłodniejecie możecie udać się do Pierogarni, która znajduje się na terenie ogrodu zoologicznego.
Wiedząc, ile do zaoferowania ma to piękne miasto nie powinieneś dłużej zastanawiać się, co zwiedzić w Zamościu. Pakuj walizkę i ruszaj na zwiedzanie przepięknych zakątków miasta idealnego!