Katoro – niedroga, chorwacka miejscowość na wybrzeżu Adriatyku

Katoro – niedroga, chorwacka miejscowość na wybrzeżu Adriatyku

Wakacje w Chorwacji to często wybierany kierunek przez turystów. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się nadmorskie kurorty, z których blisko jest do Morza Adriatyckiego. Pobyt na zatłoczonej plaży nie każdemu przypadnie jednak do gustu. Jak zatem pogodzić to z chęcią spędzenia wakacji w Chorwacji? Wystarczy, że obierzesz nieco inny kierunek i zamiast do znanych kurortów pojedziesz do spokojnego Katoro https://nawakacje.eu/wczasy/chorwacja/istria/katoro/, które nie jest ani drogie, ani tak bardzo tłoczne. Zamieszkuje je niewielka liczba osób, przez co miejsce to jest wręcz idealne do letniego wypoczynku razem z dziećmi.

Dlaczego warto wynająć hotel lub pensjonat w Katoro?

Wbrew pozorom Katoro to niewielka, chorwacka wieś położona w żupanii istryjskiej, w mieście Umag. Dokładna lokalizacja to zachodnia część kraju, półwyspu Istria, położonego nad Morzem Adriatyckim. Według danych statystycznych jednocześnie jest to jedno z miejsc w Chorwacji, które zamieszkuje mało osób (w 2011 roku mieszkało tam raptem 19 osób).

Malownicza wieś Katoro uchodzi za bardzo spokojne i ciche miejsce. Z tego powodu znajdą tu odpoczynek rodziny z dziećmi, a także osoby, dla których duże skupiska ludzi są po prostu męczące. Jeśli zatem marzy Ci się urlop z dala od hałasu miasta i zgiełku, to warto wybrać właśnie tą wieś, która wbrew pozorom nie jest drogą miejscowością.

Katoro jest również idealne pod względem klimatu. Panuje tam śródziemnomorski klimat, który w okresie wakacyjnym cieszy turystów temperaturą oscylującą w granicach 30 stopni Celsjusza. W okresie zimowym jest tam jednak chłodniej – w zależności od miesiąca, temperatura wynosi około 10 stopni.

Co warto zobaczyć w Katoro i okolicy?

Katoro słynie przede wszystkim z plaży o tej samej nazwie. Znajduje się ona bardzo blisko wsi i charakteryzuje się łagodnym zejściem, które jest idealne dla rodzin z dziećmi. Plaża ma przy tym skaliste, betonowe i żwirowe odcinki, na których nie brakuje atrakcji. Charakterystycznym punktem jest  błękitna flaga, która symbolizuje czystość morza.

Katoro to jednak nie tylko plaża. W odległości 3 km od wsi znajduje się miasto Umag, w którym można zobaczyć przepiękne zabytki z okresu antyku, średniowiecza oraz renesansu. Chętnie odwiedzanymi miejscami jest m.in.:

  • kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Peregryna, w którym znajdują się ciekawe dzieła sztuki – w tym organy z 1776 roku;
  • Starówka  z 33-metrową dzwonnicą;
  • Pałac Miejski z XIII wieku.

Mimo, że Katoro to wieś, warto wiedzieć, że jest to miejsce bardzo dobrze zurbanizowane. Nie brakuje tam pięknych hoteli, pensjonatów, czy restauracji, jak i również dobrze wyposażonych sklepów.

Dodaj komentarz