Każdy właściciel zwierzaka wie, jak trudno jest się z nim rozstać na wakacjach. Podróżowanie z psem to jedno z morzeń wielu właścicieli tych zwierząt, które często nie może zostać spełnione z powodu przeszkód stawianych przez linie lotnicze i opłat, które trzeba uiścić.
Dlaczego bilety lotnicze dla zwierząt są droższe?
Prawda jest taka, że podróżowanie ze zwierzęciem często nie jest droższe niż zakup biletu dla innej osoby, problem polega na tym, że jest to “dodatkowy koszt”, który często przekracza budżet. Jeśli lecisz samolotem, a Twój zwierzak waży mniej niż 5 kilogramów, możesz zabrać go ze sobą do kabiny za dodatkowe 120-200 złotych, co jest kwotą mniejszą niż statystyczna cena biletu dla człowieka.
Formalności prawna i pozwolenia, czyli najdroższa rzecz
W przypadku lotów długodystansowych, podczas których pies musi podróżować w luku bagażowym, ceny za bilet wzrastają do 900-1400 złotych. Powód? Infrastruktura i pozwolenia – zwłaszcza te ostatnie, które są wymagane w samolotach do transportu zwierząt do innych krajów. Formalności prawne zarówno dla właścicieli, jak i przewoźników są tym, co naprawdę zwiększa koszty transportu zwierząt domowych.
Jeśli zamierzasz podróżować ze swoim zwierzakiem samochodem, nie będzie to dodatkowym kosztem. Jedynym dodatkowym kosztem, jaki będziesz musiał ponieść, będzie zakup transportera lub uprzęży do przewożenia zwierzęcia.
Wskazówki dotyczące podróżowania z psem samolotem
Jeśli zdecydowałeś, że lot ze swoim zwierzakiem jest dla Ciebie odpowiednią opcją, oto kilka wskazówek.
1. Sprawdź zasady i przepisy obowiązujące w danej linii lotniczej
Linie lotnicze mają różne zasady dotyczące ras, które dopuszczają do lotów, z jakim wyprzedzeniem należy się z nimi skontaktować, dozwolonego rozmiaru transportera itp. Upewnij się, że z wyprzedzeniem dowiedziałeś się, jakie są wymagania Twojej linii lotniczej dotyczące podróżowania z psem.
2. Przygotuj odpowiedni transporter
Ogólnie rzecz biorąc, transportery kabinowe powinny być miękkie i mieścić się pod siedzeniem przed tobą w samolocie. Transportery powinny być wystarczająco pojemne, aby zwierzę mogło w nich siedzieć, stać i obracać się. Drzwiczki transportera powinny być bezpiecznie zamknięte, ale nie zamykane na kłódkę. Oznakowanie ma kluczowe znaczenie. Umieść duży, wyraźny znak na zewnątrz transportera z napisem “Żywe zwierzę” wraz ze zdjęciem swojego zwierzaka.
3. Zapewnij psu intensywną aktywność na dwa dni przed podróżą
W dniach poprzedzających podróż postaraj się wydłużyć wspólne spacery lub biegi. Postaraj się zwiększyć poziom aktywności w ciągu 48 godzin przed podróżą. Dzięki temu Twój najlepszy przyjaciel nie będzie zestresowany w kabinie lub luku bagażowym. Zamiast tego będzie chciał odpocząć lub spać.